Универзитетот во Калгари

Универзитетот во Калгари. Студија во Канада. Топ 10 универзитети во Канада.

Универзитетот во Калгари Детали

Се запишат на Универзитетот во Калгари

Преглед


Универзитетот во Калгари е една од водечките канадски универзитет се наоѓа во повеќето претприемнички градот на нацијата. Кога го славиме нашата 50-годишнината во 2016-17, ние сме прави огромен напредок на нашето патување да стане еден од Канада првите пет истражувачки институции, каде што истражувањето и иновативни наставни одат рака под рака, и каде што ние целосно да се вклучат заедниците во двете служат и да доведе. Оваа стратегија се нарекуваочи висок, инспириран од галски мотото на универзитетот, што во превод значи "Јас ќе ги укине до моите очи."

Главната кампус UCalgary зафаќа прекрасен амбиент со поглед на Карпестите Планини, покриваат повеќе од 200 хектари - површина поголема од целиот центарот на Калгари е. во моментов, повеќе од 30,000 студенти се запишани на додипломски, постдипломски и професионални програми за образование. UCalgary има завршено проценета 160,000 Алумни повеќе од својата 50-годишна историја, вклучувајќи го и поранешниот премиер на Канада, Стивен Харпер, и сегашниот градоначалник на Калгари, Naheed Nenshi. UCalgary има околу 1,800 академскиот кадар активно вклучени во истражувањето, стипендирањето и наставата во Канада и во целиот свет, и повеќе од 3,100 вработените, што го прави еден од најголемите работодавачи во Калгари. На универзитетот произведува економското влијание на $7.92 милијарди долари во провинцијата Алберта.

Академската приоритети кои обезбедуваат основа за универзитетот да ја постигне својата стратешка насока се (2012 академски план):

 • Талент атракција и задржување
 • Настава и истражување интеграција
 • интердисциплинарност
 • лидерство
 • интернационализација
 • Врска со заедницата
 • одржливост

Стратешкиот план за истражување идентификува три главни приоритети што ќе го води на универзитетот кон своите првите пет цел:

 • Одговараат на нашите сили и можностите
 • Го зголеми нашиот капацитет за истражување
 • Се создаде една динамична истражувањето на животната средина да се промовира истражување совршеност

Универзитетот во Калгари привлекува и негува талентот кој вози нов креирање на знаење, подобрува животот и подобри од нашиот свет. Во оваа богата средина за учење, Универзитетот опслужува повеќе 30,000 студенти во повеќе од 200 додипломски, постдипломски и професионални програми за образование, и овозможува на заедницата со различни можности за доживотно учење. меѓународни студии, волонтер, работа, и истражувачки програми се обезбеди глобален контекст, а промоција на разновидност и квалитет во учење, учење и истражување.

 • Кариери на универзитетот
 • публикации
 • Контакт информации
 • кампусот Мапи
 • Од страна на броеви

 • 1966 Универзитетот во Калгари основана
 • 30,201 студентите
 • 24,387 студентите на додипломски студии
 • 5,804 дипломирани студенти
 • 500 посетуваат постдокторски студии
 • 163,627 најинтересните во 152 земји
 • 14 факултети
 • 200+ академски програми
 • 50 истражувачки институти и центри
 • $325 милиони во приходите истражување
 • 161 истражување Столици
 • 74 Канада истражување Столици
 • 60 Соработниците на Кралското друштво
 • 450+ студент спортисти кои се натпреваруваат
 • 1,823 факултет
 • 3,203 вработените
 • $7.92 милијарди економски ефект во Алберта

Универзитетот во Калгари се издвојува меѓу канадските универзитети во тоа како таа активно се ангажира студентите во развој на лидерство во сите области - во уметноста, атлетика, науката, медицина, инженеринг, волонтерство и бизнис. Исто така е лидер во одржливост со сет на вредности прифатени од страна на кампусот преку учење, лидерство и кампусот операции.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за ликовни уметности е дом на спектар на програми и одделенија уметности, од антропологијата на женските студии во економија.
 • Факултет за континуирана едукација
 • Каминг на Факултетот за медицина
 • Факултетот за дизајн на животната средина
 • Факултетот за постдипломски студии
 • Haskayne Факултетот за бизнис нуди МБА, BCom, Д-р и ExecEd степени.
 • Факултет за Кинезиологија се фокусира на студии на човековото движење преку спортот науката, кинезиологија, физичка едукација, физичка активност и здравје, и туризмот студии.
 • Правен факултет
 • Факултетот за медицински сестри
 • Schulich Факултетот за инженерство
 • Факултетот за наука е составен од шест одделенија (биолошки науки, хемија, Geoscience, математичка & статистички науки, Компјутерски науки, и физика & Астрономијата.) Повеќе од 60 Диплома за наука (BSc) програми во 35 области се понудени од страна на Универзитетот. Студентите во Nanoscience е дозволено да користат nanolab на универзитетот во нивните истражувања и студии.
 • Факултетот за социјална работа нуди само социјална работа степени на располагање во Алберта.
 • Факултет за ветеринарна медицина е најновата факултет и Канада петтата програма ветеринарна медицина на Универзитетот.
 • Werklund Факултетот за образование нуди додипломски и постдипломски степени во основното, Средно образование, или во комбинација.

историја


Универзитетот во Калгари е основана во 1966, но нејзините корени датираат од пред повеќе од половина век порано за воспоставување на нормална училиште во Калгари во 1905. Алберта Нормален школа е основана во Калгари да се обучуваат основните и средните училишта во новата провинција. Универзитетот на Алберта започна со работа на кампусот во Калгари во 1945. Универзитетот на Алберта Калгари филијала на крајот доби целосна автономија во 1966 и стана Универзитетот во Калгари. Универзитетот во Калгари тартан е поврзана со Универзитетот и со цевка својот бенд.

Универзитетот е според моделот на американскиот државен универзитет (сличен на Универзитетот на Алберта), со акцент на продолжување работа и применети истражувања. На управување е моделирана врз провинциски Универзитетот Законот за Торонто на на 1906 со кој се воспостави дводомниот систем на универзитетски влада се состои од Сенатот (факултет), одговорен за академски политика, и одборот на гувернери (граѓани) остварување ексклузивна контрола врз фискалната политика и има формален авторитет во сите други работи. Претседателот, назначен од страна на одборот, врска помеѓу органите за извршување на институционално лидерство.

Во почетокот на 20-от век, професионално образование прошири надвор теологија, правото и медицината. беше воведен дипломиран обука врз основа на германско-инспириран американскиот модел на специјализирани разбира работа и завршување на истражувачки труд. Првиот претседател на универзитетот, Херберт Стокер Армстронг, одржа силна верба дека “Иако на Универзитетот е одговорен за општеството кој го поддржува тоа, универзитетот мора да инсистираат на игра водечка улога во интелектуална прашања и ако тоа е да се биде достоен на името.”

Во текот на 1960 година, Универзитетот во кампусот Калгари е проширен драматично со нови згради за инженеринг и наука лаборатории, истражување, обука, и услуги единица, и отворањето на новиот универзитет театар во Калгари сала. во прилог, Banff центар (првично познат како Banff Факултетот за ликовни уметности) стана поврзани со Универзитетот во Калгари. во 1971 Универзитетот во Калгари промовираше својата програма во архитектурата.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Калгари ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Калгари на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Калгари официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Калгари

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Калгари.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.