Гете Универзитетот во Франкфурт

Гете Универзитетот во Франкфурт

Гете Универзитетот во Франкфурт Детали

Се запишат на Гете Универзитетот во Франкфурт

Преглед


Гете Универзитетот во Франкфурт, позициониран меѓу првите меѓународни истражувачки универзитети, нуди широк спектар на академски програми, разновидна група на истражувачки институти, и се фокусира на интердисциплинарна пристапи за решавање на комплексни проблеми. Универзитетот е именуван по Јохан Волфганг фон Гете, Франкфурт роден полимат познат по неговиот исклучителен придонес во литературата, науката, и филозофија.

основана во 1914 со приватни средства и инспириран од наследството на европското просветителство, Гете Универзитетот се издвојува како пионерски "Универзитетот на граѓаните" -и историјата на универзитет е еден од отвореност и учество на јавноста.

денес, Гете Универзитетот е еден од ретките универзитети во Германија, која ужива значаен јавно финансирање заедно со административна автономија и способноста да се создаде приватен донација.

Како универзитетски со донација, модел на финансирање ретки во германскиот систем на високо образование, GU ужива значителна слобода од државната контрола кога станува збор за деталите за тоа како треба да се води модерен универзитет, вклучувајќи го и назначувањето на професори. Донација што се гради ќе бидат инвестирани посебно во промовирањето одлична атмосфера во која на истражување, студија, мислам, и да се создаде.

Се наоѓа во космополитски и меѓународни град во Германија, Универзитетот привлекува разновидна тело на студентите и истражувачите од целиот свет. Студентите во Гете корист од проучувањето и живеат во Франкфурт, најголемите финансиски и трговски центар во Европа со изобилство на можности за учење и пракса зборуваат германски. денес, Франкфурт ratedamong врвот 10 повеќето liveable градови во светот (според Консалтинг toMercer со хумани ресурси).

Клучните фигури на Гете Универзитетот во Франкфурт

 • А вкупно 46,547 студентите се запишани во Гете Универзитетот во почетокот на зимскиот семестар 2014/2015. На овие, 9,453 беа првата семестар студентите и 7,302 беа странски студентиод приближно 125 различни земји.
 • Универзитетот беше доделена околу 182 милиони евра на надворешно финансирање, вклучувајќи и финансирање во рамките на државата Хесен Кампања за развој на научни и економски извонредност (Loewe).
 • со 511 Германија стипендии и вкупно 919,800 евра за поддршка на донации, Универзитетот уште еднаш рангирана врвот меѓу германските универзитети во оваа категорија.
 • Во целост, Гете Универзитетот беше задоволство да добијат записник 71 милиони евра во донации во стогодишнината година.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Законот
 • Економија и бизнис администрација
 • Општествени науки
 • образовни науки
 • Психологија и спортски науки
 • протестантска теологија
 • Римската католичка теологија
 • Филозофија и историја
 • Факултет за лингвистика, култури, и уметностите
 • современи јазици
 • Науки за земјата и географија
 • Компјутерски науки и математика
 • физика
 • биохемија, Хемија и фармација
 • биолошки науки
 • Магистерска по медицински науки

историја


Гете Универзитетот бил основан во 1914 како универзитетски уникатен "граѓаните","Финансиран од богатите граѓани во Франкфурт, Германија. именуван во 1932 по една од најпознатите староседелците на градот, Јохан Волфганг фон Гете, Денес на Универзитетот има над 38,000 студентите. Гледајќи во временска рамка од историјата на Гете Универзитетот, јасно е дека на последната деценија има произведено значајни промени на универзитетско и дека постои јасна напред интензитет.

Откако ќе се смета либерални или лево-ориентираната институција, Гете Универзитетот е можеби најдобро познат како родното место на влијателниот Франкфурт школа, дел од Институтот за социјални истражувања, што предизвика некои од водечките мислители на 20thcentury Европа (Вклучувајќи, на пример, Теодор Адорно, Макс Хоркхајмер, Јирген Хабермас, Херберт Маркузе, Ханс-Георг Гадамер, Мартин Бубер, и Пол Тилих).

Поради расна и политичките тензии за време на нацистичката ера, блиску до една третина од академскиот кадар на универзитетот беа отпуштени во текот на овој период, повеќе од било кое друго германски универзитет. Гете Универзитетот, исто така, одигра голема улога во студентските протести 1968 што доведе до широко распространета реформите во образованието во Германија и во Европа.

Гете Универзитетот ја одржува неговата репутација во општествените науки

Во последниве години, Гете Универзитетот ја одржува неговата репутација во општествените науки, но додаде важни нови објекти и истражувачки институти во природните науки, како што се право, историја, јазици, хуманистичките, уметности, и економија. Нејзината "кластери на совршеност", интердисциплинарна истражувачки центри, помогнаа да се изостри академски профил на универзитетот, постигнување на извонредни резултати во различни области кои се движат од природните науки ("Макромолекуларни комплекси") во медицината ("Кардио-Pulmonray систем", кластер на совршеност во соработка со Универзитетот во Гисен и Макс Планк Институтот за срцеви и белодробни истражување во Bad Nauheim, што ја спроведува најсовремена истражувањето за романот терапија на срцеви и белодробни заболувања) и хуманистичките и општествените науки ("Формирањето на нормативни наредби").

Srongly посветена на поддршка на младите истражувачи

Гете Универзитетот е силно посветена на поддршка на младите истражувачи, нудејќи извонредни можности за да заработат за докторски студии. На многу универзитети, Истражувачите треба да избираат меѓу заработуваат д-р на "традиционалниот" пат во Германија, или како дел од "структурирани" д-р програма. На Гете Универзитетот, сите докторанти можат да аплицираат за членство во Додипломски академија на Гете (GRADE) и пристап единствени можности за обука и вмрежување, кои се белег на повеќе структурирани програми.

На крајот, треба да се спомене амбициозни "тинк-тенк" на универзитетот: новоформираната Франкфурт Институтот за напредни студии (ФИАС) и Институтот за напредни студии во хуманитарни науки, кој се гледа себеси како лабораторија за нови знаења во општеството.

На универзитетот, исто така, беше предвесник на "Болоњскиот процес", кој помогна да се олесни мобилноста на студентите во и надвор од над 40 Европски земји со стандардизирање степен структури. со почеток во 2005, Гете Универзитетот почна да нуди програми на првиот господар и на префрлување од традиционалниот германскидиплома или Мајстор до систем господар диплома и ќе биде завршена во зимскиот семестар 2011/12. денес, Гете Универзитетот нуди многу индивидуални курсеви и програми на англиски јазик, уште една голема промена. Четири програми господар во економијата се изучува на англиски јазик, уште еден е двојазичен (Германски и англиски јазик) програма. Многу програми господар во природните науки, исто така, може да се проучуваат без сеопфатна познавање на германскиот јазик, и докторски студии во широк спектар на области, исто така може често да се преземат на англиски јазик.

Првиот голем универзитет во Германија да стане основа универзитет

во 2001, Универзитетот беше првиот голем универзитет во Германија да стане основа универзитет, што значи дека состојбата на Hessen, сепак, ќе се обезбедат финансиски средства за да покрие најголем дел од годишниот буџет, но универзитет, ќе биде во можност да се воспостави приватна донација и уживаат целосна административна автономија во прашања како факултет состаноци. Гете Универзитетот сега има стабилна алумни асоцијација и ја изнесе € 145,5 милиони (цврсти заложби вклучени во пресметката) и создаде повеќе од 50 нови опремен и посета на professorships-важен реафирмацијата на идентитетот на универзитетот како "Универзитетот на граѓаните".

Состојбата на Hessen инвестира вкупно 1,2 милијарди € за да помогне да се создаде вистински кампусот на животната средина во Франкфурт со три различни локации: Кампусот Вестенд за хуманистички и општествени науки, Студии врз за студентски Riedberg за природните науки, и на глобално ниво Нидеррад за медицина. Поранешниот главниот кампус на Бокенхајм, која датира од основањето дена на универзитетот, веќе нема да биде во употреба откако новата зграда е завршена.


Дали сакаш разговараат Гете Универзитетот во Франкфурт ? Секое прашање, коментари или критика


Гете Универзитетот во Франкфурт на сајтот


Фото


слики: Гете Универзитетот во Франкфурт официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Гете Универзитетот во Франкфурт

Зачлени се за да разговараат на Гете Универзитетот во Франкфурт.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.