Рур Универзитетот во Бохум

Рур Универзитетот во Бохум. Студирање во Германија. Образование во Европа.

Рур Универзитетот во Бохум Детали

Се запишат на Рур Универзитетот во Бохум

Преглед


Рур Универзитетот во Бохум , се наоѓа на јужниот ридови на централното подрачје Рур во Бохум, е основана во 1962 како првиот нов државен универзитет во Германија по Втората светска војна. Упатство започна во 1965.

Рур Универзитетот во Бохум е еден од најголемите универзитети во Германија и дел од Дојче Forschungsgemeinschaft, најважната организација финансирање Германскиот истражувачки.

Бришење беше многу успешна во извонредност иницијатива на германската Сојузна и државните влади (2007), конкуренција меѓу најпрестижните универзитети во Германија. Тоа беше една од ретките институции остави натпреваруваат за титулата на “елитен универзитет”, но не успеа во последниот круг на натпреварот. Во моментов има девет универзитети во Германија, која се одржи оваа титула.

На Универзитетот во Бохум беше еден од првите универзитети во Германија да се воведе меѓународна диплома и мајстор, кој го замени традиционалниот германски Диплома и Мајстор. Освен неколку посебни случаи (на пример, во Законот) овие степени се нудат од страна на сите факултети на Универзитетот Рур. во моментов, Универзитетот нуди вкупно 184 различни студиски програми од сите академски областите застапени на Универзитетот.

Се наоѓа во средината на динамички, гостопримливи градското подрачје на Рур, во срцето на Европа, -Universität Рур во Бохум (RUB) со своите 20 факултети, дисциплинска институционални единици RUB е, е дом на 5,600 вработени и над 41,000 студенти од 130 земји. Сите големи научни дисциплини се обединети во еден компактен кампусот.

Бришење е на пат да стане една од водечките европски универзитети на 21-от век. Речиси сите предмети се понудени како диплома и магистрирал програми. Нашата совршеност програми се меѓународно име направени: RUB Истражување школа како меѓународен колеџ за структурно докторски студии во животот науки, природните науки, инженеринг, хуманистичките и општествените науки; Кластерот за извонредност resolv (Рур Истражува solvation); Interfaculty и интердисциплинарна истражувачки служби, кои се меѓусебно, национално и на меѓународно вмрежуваат, изостри профилот на RUB. Додадено на ова е ненадмината програма за промоција на рана кариера Истражувачите, и одлична инфраструктура.

Она што го прави сето тоа се живи се луѓето кои ги исполнуваат на кампусот со нивната жед за знаење, нивната љубопитност, и нивната посветеност. Тие ќе помогнат да се фаќа и нивната отвореност прави RUB атрактивно место за луѓе од целиот свет.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


хуманистички

 • Факултет за протестантската теологија
 • Факултет за католичка теологија
 • Факултетот за филозофија и образовни истражувања
 • Факултетот за историја
 • На Филолошкиот факултет
 • Правен факултет
 • Факултет за економски науки
 • Факултетот за општествени науки
 • Факултетот за Источна Азија студии
 • Факултет за спортски науки
 • Факултет за психологија

инженеринг науки

 • Факултетот за граѓански и инженерство на животната средина
 • Машински факултет
 • Факултет за електротехника и информациски технологии

природни науки

 • Факултетот за математика
 • Факултет за физика и астрономија
 • Факултетот за науки за земјата
 • Факултет за хемија и биохемија
 • Факултетот за биологија и биотехнологија

медицина

 • Медицински факултет
  • RUB клиники


Дали сакаш разговараат Рур Универзитетот во Бохум ? Секое прашање, коментари или критика


Рур Универзитетот во Бохум на сајтот


Фото


слики: Рур Универзитетот во Бохум официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Рур Универзитетот во Бохум

Зачлени се за да разговараат на Рур Универзитетот во Бохум.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.