Чунг-Анг Универзитетот

Чунг-Анг Универзитетот

Чунг-Анг Универзитетот Детали

Се запишат на Чунг-Анг Универзитетот

Преглед


Чунг-Анг Универзитетот е приватна институција со 30,000 студенти и 982 членови на факултет. Се состои од 10 додипломски колеџи и 16 дипломиран училишта. Таа работи на две кампуси, во Сеул и во Anseong, Кореја.

основана е во 1918, CAU истрае низ болниот текот на модерната историја Кореја, одржува својата идеал на "вистината и правдата". Од тогаш, CAU ги презела водечката улога во негувањето на интелектуалци на нацијата. Почитувани како водечка институција обезбедување на квалитет, CAU го забрза темпото на иновации во локалните образование.

Целосно accreditied од страна на Министерството за образование на Кореја, CAU нуди широк спектар на диплома, магистерски и докторски програми, вклучувајќи закон училиште, глобален МБА програми и медицинско училиште. Благодарение на различни активности во овие училишта ", CAU доби признание во врвот на нацијата од MEST во последните осум години.

Исто така, CAU е призната како нацијата најдобрите во областа на фармацијата, културата и уметноста образование. Со помош на училиштата на уметноста и културата, Универзитетот се наоѓа во центарот на корејски бран култура, во моментов убедливо Азија и пошироко.

Како голем приватна институција, Чунг-Анг Универзитетот е целосно решен да ја предводи својата корејски и странски студенти да ги замислуваат нивните животни цели и постигнување на нивната максимална потенцијал во поконкурентна глобалната општество.

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • хуманистички
 • Општествени науки
 • образование
 • природни науки
 • биотехнологија
 • инженеринг
 • ИКТ Инженеринг
 • бизнис & Економија
 • медицина
 • аптека
 • медицински сестри
 • уметност
 • спорт науки
 • Колеџот на општо образование

историја


д-р. Скитам Хун парк беше инаугуриран како 12-ти претседател на Универзитетот во февруари 2005. Како прва задача при изборот, тој го надгледуваше евалуација на Советот Кореја за високото образование, маркетинг на капиталот, BK21, воспоставување на професионални Факултетот за Законот за, и други национални претпријатија.

Преструктуирање на образование, наука, технологија факултет, кој бил најголем отворено прашање, беше толку успешна беше номиниран водечки универзитет и додели грант одржување (KRW 9,100,000,000) слична на онаа на главен конкурент универзитети, и покрај неговата пробниот период од 1 година.

По преструктуирање на програми за додипломски, регрутирање на нови приеми, регистрација на сегашните ученици, финансиската состојба и целокупната евиденција за управување на трите професионални училишта и 11 училишта, беа анализирани за да се идентификуваат областите за подобрување и унапредување на квалитетот на наставата. Така, 32 надвор од 42 кадар од професионални училишта и специјализирани училишта се распоредени на општата Факултетот, и 10 позиции се намали. Членовите прераспоредени на општата Факултетот се екипирани за да служи како примарен модели во формирањето на истражување приоритетна група (персонал), за изградба на истражувачки-оддалечиме режим.

DRAGON 2018(2001-2004), што беше планот за развој смисли под 11 универзитетски претседател за извршување на универзитетот кон универзитетот цел визијата на годишнината од страна на векот, беше ребрендирана како CAU2018 +(2005-2008). CAU2018 + листи индексот на вреднување за различни индустрии и изворот на приходи се очекува во детали. Да се ​​остварат целите, CAU2018 + беше спроведен во две фази.

За првите четири години од д-р. терминот скитам Хун парк во канцеларија, ресурси се многу инвестирано во образованието истражувања опрема /. Така, во најголем број во Законот сала беше изградена во февруари 2007, и план изготвен за изградба на фармација и природни науки R&D центри низ главниот влез во Кампус 1, и инженерство R&D центар од Гимназијата,

во 2008, Медиумите практики Дел е основана во Домот на закон и 400 дополнителни одделенија беа додадени во Филијалата болница. соодветно, Планот за Чунг-Анг градилиштето, вклучен во наставниот план CAU2018 + развој се постави во движење.

во ноември 2007, овластување е добиена од Hannam-si, за развој на високото, Hannam кампус. камп Colbern, кој претходно беше на американската армија капнување на 86,000 pyeong ќе се реновира со цел. Еден тим ќе се групира по предмет поле за да го надгледува управувањето.

244 наставниот кадар со полно работно време се регрутирани меѓу 2005 и 2009, а во првиот семестар на 2009, 25 со полно работно време и со скратено работно време се вработени.

Закон и медицинските училишта беа основана во март 2009.

KRW 40 милијарди фондови за развој, KRW 166.3 милијарди на надворешните грант за истражување, и KRW 17.3 милијарди долари во помош од Владата наменети како влада финансиран претпријатие се обезбедени во текот на 4 години од д-р. инаугурацијата скитам Хун Парк во канцеларија. Збирот на KRW 223.6 милијарди е најголемиот износ обезбедени финансиски во историјата на универзитетот.

Во Мај 2008, глобална корпорација, Doosan група, беше усвоен како образовна институција, и Јонг-Сунг Парк беше избран за 9-ти претседател на Управниот одбор.

Именувањето на претседателот Парк, кој преговараше индустријата за поместување на Doosan група од производи за широка потрошувачка за тешката индустрија, симболизира повторното раѓање на универзитетот. Во рамките на 80 дена од преземањето на функцијата, се одржа средба со наставниот кадар за 27 август 2008, каде + среднорочниот план за развој на CAU2018 беа објавени заедно со нова насока стратегијата на "избор и се концентрира, Зајакнување на извршната способност, Формирање на виртуозниот циклус Структура ".

Систем за управување со диплома е зајакнат и да ги поттикне студентите да учат внимателно, како со цел да дипломираат, студентите се направени за да се постигне минимално ниво на задолжителни предмети, како што се на англиски и сметководство.

Со цел да се за поддршка на овој вид на истражување, образование и пракса поефикасно, Р&D центар за колеџ за фармација и нови домови за студентите биле изградени, Централната библиотека реновиран, и во болница продолжи да одговара на 300 дополнителни одделенија.

Истражувачки проекти се исто така се поддржани од страна на Специјалниот комитет за зајакнување на истражување Продадена.

Ваквите промени веќе резултираше со ознака на шест нови компании во втората фаза на претпријатието BK21, и буџет од KRW 6 милијарди се наменети за водечките истражувачки тим, и воведување на "избор и се концентрира" стратегија.

директен систем на изборите за претседател беше укината, и да се замени со системот на именување. Како резултат на тоа, на 12-ти претседател, д-р. Скитам хи Парк, беше повторно назначен на функцијата на 13-ти по ред претседател.

Најголемиот проект се одржал од д-р. Скитам хи парк и корпорацијата, е формирањето на Hannam кампус. во 2007, Меморандум за разбирање е заменета со Hannam, а со тоа и на подготовките за создавање на Hannam кампус во моментов се во тек.

Почнувајќи од февруари 2009, Чунг-Анг Универзитетот, како сеопфатен институција, има произведено еден општ Факултетот, пет професионални дипломиран училишта, 11 специјализирани постдипломски училишта, 18 modularised колеџи во кампуси низ Сеул и Anseong, и издадени се вкупно 147,196 диплома степени, 29,940 магистерски, и 4,275 докторати.

Во март 2014 Чунг-Анг универзитет започна прифаќање на Видео играчи во нивните Одделението за спорт наука.


Дали сакаш разговараат Чунг-Анг Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Чунг-Анг Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Чунг-Анг Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Чунг-Анг Универзитетот

Зачлени се за да разговараат на Чунг-Анг Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.