Dankook универзитет

Dankook Универзитетот во Јужна Кореја

Dankook University Details

 • земја : Јужна Кореа
 • Сити : Сеул
 • Акроним : DKU
 • основана : 1947
 • студентите (прибл.) : 21000
 • Не заборавајте да го discuss Dankook University
Enroll at Dankook University

Преглед


Според основачите на мотоа “Националниот ослободителен, Независност и само потпирање,” како и водечките принципи на “Вистината и услуги,” Dankook Универзитетот има верно врши својата мисија на чешлање млади таленти и овозможување на академска напредок.

во 1967, Dankook Универзитетот бил издигнат на универзитет статус. Со воведувањето на вториот кампус во Чеонан, DKU стана првиот меѓу универзитетите Кореја да имаат филијали кампусот. DKU продолжи со феноменален раст со отворите на своите стоматолошка болница во 1984 и општата болница во 1994.

по 60 години на гордата историја во Сеул, DKU пресели својата главна кампусот за да се Jukjeon во 2007, во обид да се подготви за џиновски скок напред во глобалната ера. по 30 години посветени компилација, имаме завршено “Еден нескратен Речник на кинески знаци кои се користат во корејски” – најдолгите и најпознатите детални од ваков вид. во прилог, по успешното 2010 конкурираат за една фармацевтска колеџ во кампусот Чеонан, ние сме поставени на цврста основа за специјализација во животот науки. Чеонан кампусот ЛИНК група на проектот беше избран за нацијата најистакнатите, и тоа е извршување на различни проекти во рамките на целта на поставување на стандарди за индустријата универзитетска соработка. во меѓувреме, the Jukjeon campus has focused its research and investment on Information Technology (ИТ) и култура технологија (КТ). Со неодамнешниот успех во владините проекти, "Проектот за образование за интелектуална сопственост’ и "Одгледување на проектот за подигнување на водечки универзитети,’ кампусот Jukjeon изведува нов скок напред за да стане центар на индустријата-универзитет соработка и започнување на бизнис програмирање.

Имаме неодамна заклучи голем преструктуирање на нашите колеги и административни системи, како дел од нашите напори за да се обезбеди иднината Dankook Универзитетот како еден од универзитети од светска класа. Исто така, изградивме систем топ-of-the-line сервис кој ги задоволува потребите на клиентите, експлоатира нови медиуми и образовни содржини, и гарантира поефикасно истражување и администрација. Врз основа на овие наоди, DKU има интегриран својата кампуси и лансираше "двојна кампус систем’ со почеток во 2014, кој се фокусира на специјализација.

Под мотото “Предизвик и за создавање на,” факултет и кадар на Dankook Универзитетот ќе стори сé за да се зголеми конкурентноста на DKU и подигнете на статусот на брендот Dankook. Ве молиме да навиваат за Dankook е “Предизвик и за создавање на” како што направи скок за да стане лидер на една нова ера.

President of Dankook University

Основачкиот филозофијата на Dankook универзитет - Националниот ослободителен, Независност и самостојност - доаѓа од лични идеали кои нашите основачи Г-дин. Beomjeong, Чанг Hyong и г-ѓа. Hyedang, за Huijae одгледува во себе преку турбулентни времиња во историјата на Кореја. Тие имале лично искуство на тага од губење на нивната земја под јапонска власт и на крајот беа убедени дека независноста може да се постигне само преку едукација на талентирани и патриотски поединци. Двете основачите сфати дека образованите мораше да ги користат своите способности, не за лична корист, туку и за нацијата како целина, поттикната од чувството за национален идентитет и историски / социјални вистината. Навистина, тие сметале дека тоа е должност Dankook Универзитетот е да ги обучуваат како просветлен лица.

Во прилог на такви идеали, Dankook Универзитетот негува вистината и сервис како нејзините водечки принципи. Тоа е нашето верување дека целта на истражувањето и студијата лежи подалеку од едноставно стекнување на средства за одржување - крајната цел за високо образование е збогатување на човечкото знаење и култура. Во принцип, научници се должни да се врати, како знаење за општеството и да придонесе за историскиот напредок. Тие мора да бараат да се развие острите, критична умови и праведен морален карактер; со тоа и доброволно учество во подобрување на општеството како целина, еден олицетворение на патот Dankook сака да создаде. Тоа е непоколеблива посветеност кон остварување на тие давачки на високото образование и патриотизам, кој доведе до постоење Dankook Универзитетот во сегашната форма.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Колеџот на Либералната науките
 • College of Art and Design
 • Колеџ за природни науки
 • Колеџот за општествени науки
 • College of Management and Business
 • Колеџ за инженерство, the College of Architecture
 • Академијата за образование
 • Колеџ за музика
 • College of Cultural Science
 • Колеџот за општествени науки
 • Колеџот на Законот
 • College of Management and Business
 • College of High Technology
 • Колеџ за инженерство
 • College of Bioresource Science
 • College of Art
 • College of Physical Education
 • Колеџот за медицина
 • Dental College

историја


The foundation of Dankook University was approved on November 1, 1947, its opening taking place at Nakwon-dong, Jongno-gu, Сеул, on November 3 of the same year.

The university was launched based on the financial donations of the late Hyedang, Cho Huijae and the former chairperson Park Jeongsook, as well as the education philosophy of Beomjeong, Chang Hyong. At its foundation, Универзитетот има 960 студентите, with two departments in the Faculty of Law and three departments in the Faculty of Liberal Arts. Professor Chang Dobin was inaugurated as the first dean.


Дали сакаш discuss Dankook University ? Секое прашање, коментари или критика


Dankook University on Map


Фото


слики: Dankook универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Dankook University reviews

Join to discuss of Dankook University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.