Amity Универзитетот во Дубаи

Amity Универзитетот во Дубаи. Студијата во Обединетите Арапски Емирати.

Amity University Dubai Details

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Дубаи
 • Акроним : AMD
 • основана : 2009
 • студентите (прибл.) : 7000
 • Не заборавајте да го discuss Amity University Dubai
Enroll at Amity University Dubai

Преглед


пред воспоставено повеќе од дваесет години, Амити Образование група е една од водечките образование група денес, нудат на глобално ниво споредбено право на образование од предучилишните установи на д-р. ниво. со 125,000 студенти од целиот свет, брзо проширување на мрежата на глобално ниво, споредена институции Amity резултираше со кампуси во Дубаи, Лондон, Сингапур, Њујорк, Калифорнија, Маврициус, Кина и Романија со понатамошни планови за воспоставување кампуси во 25 земји. Amity фокус е на патот, кршење иновации во науката & технологија, глобално споредбено инфраструктура и евиденција понуди за работа директно резултираше во Amity институти се појавуваат меѓу најбараните дестинации образование.

Amity Универзитетот Дубаи кампус е посветена да ги негува таленти преку светска класа образование и спроведе истражување во согласност со видот на ОАЕ за иднината.

Со седиште надвор од Дубаи Меѓународниот академски град, Amity Универзитетот Дубаи кампус трие рамена со водечките институти и универзитети се шири низ Северна Америка, Велика Британија, Европа, и Азија меѓу другите. Оваа кампус со дозвола од надлежниот орган на знаење и човековиот развој, Владата на Дубаи понуди 34 Под додипломски и постдипломски програми за образование во областа на сечење на работ во согласност со националната агенда на Владата.

За да им помогне на студентите заслуги, Amity Дубаи институти 125 стипендии. Изработка на добро- заоблени личност подготвена за вработување е во фокусот на Амити Универзитетот во Дубаи кампус.

д-р. Атул Chauhan
канцеларот, Amity Универзитетот

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • INSURANCE & BANKING
 • ENTREPRENEURSHIP
 • TOURISM ADMINISTRATION
 • HOTEL MANAGEMENT
 • COMPUTER SCIENCE & ИНЖЕНЕРИНГ
 • CIVIL ENGINEERING
 • ELECTRONICS & TELECOMMUNICATION
 • AEROSPACE ENGINEERING
 • NUCLEAR SCIENCE & TECHNOLOGY
 • NANOTECHNOLOGY
 • INTERIOR DESIGN
 • JOURNALISM AND MASS COMMUNICATION


Дали сакаш discuss Amity University Dubai ? Секое прашање, коментари или критика


Amity University Dubai on Map


Фото


слики: Amity Универзитетот во Дубаи официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Amity University Dubai reviews

Join to discuss of Amity University Dubai.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.