Мардок Универзитетот, Дубаи

Мардок Универзитетот, Дубаи

Мардок Универзитетот, Дубаи Детали

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Дубаи
 • Акроним : кАЛ
 • основана : 2008
 • студентите (прибл.) : 7000
 • Не заборавајте да го discuss Murdoch University, Дубаи
Enroll at Murdoch University, Дубаи

Преглед


Добредојдовте на Мардок Универзитетот во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати. Ние сме еден од водечките универзитети во Австралија во Дубаи и место каде слободно мислители од целиот свет доаѓаат заедно за да се направи разлика. Ние сме горди на нашата меѓународна репутација за квалитет во наставата, задоволството на истражување и студент.

Мардок Универзитетот во Дубаи се наоѓа во срцето на импресивен Дубаи Меѓународниот академски град . основана е во 2007, ние сме една гранка кампусот на Универзитетот Мардок, еден од водечките новите универзитети во Австралија. Нашиот дом кампус во Перт, Западна Австралија, има повеќе од 22,000 студенти и 2,500 вработените од цела речиси 100 различни земји, студираат во текот на 200 додипломски и постдипломски студии или специјалност, во текот на еден широк спектар на дисциплини и професии. Мардок има заработено меѓународен углед за квалитетот на наставата и истражувањата во текот на изминатата 35 години, како што се зголеми и созреана. во 2014, Мардок стои 60 во рангирањето Тајмс високото образование на врвот на светот 100 универзитети под 50 години стар, 8 највисоко на 14 Австралиски универзитети вклучени во првите 100, доказ за нашата посветеност на исклучително настава и учење за студентите и на нашето истражување со висок квалитет.

На Мардок Дубаи ќе заработите целосно акредитирана австралиски диплома со сите негови придружни меѓународно признание. Сите наши програми се акредитирани од страна на Агенцијата за високото образование стандарди за квалитет (TEQSA) во Австралија и на локално ниво од страна на овластени човечкиот развој на знаење и (Kdaa). Истите преносливи стандарди се применуваат без оглед на тоа дали ви се школуваат во Перт, во Дубаи или еден од нашите други меѓународни или регионални кампуси. Нашите студенти имаат можност за трансфер на кредити заработени низ нашата мрежа на кампуси на краток и долг рок на, за вистински меѓународен учење.

Ние место голем акцент на квалитетот на студирање и Универзитетот искуство на нашите ученици ". Гордееме на квалитетот на нашето учење и наставните содржини и нашето мултикултурно етос. со повеќе 600 студентите, учи од страна на меѓународни факултет, од целиот свет, Мардок Универзитетот во Дубаи е стимулирање и енергична место да учат. Ние обезбедуваме одлични капацитети на нашите студенти: најсовремената технологија, современи наставни простори и посветени на учењето на студентите поддршка, поддржани од страна на посветен и на глобално ниво образовани факултет. Ние нудиме широк спектар на додипломски и постдипломски програми за образование,. На ниво на додипломски, ние нудиме курсеви во Бизнис (финансии,за управување со, и маркетинг), Информациска технологија (компјутерски науки и бизнис информациски системи) и медиуми и комуникации (новинарство, односи со јавноста, andscreen производство). На постдипломски студии на ниво, Ние нудиме Магистер за бизнис администрација и мајстор за образование. Студентите не се квалификува за директен влез и бараат алтернатива патека во универзитетот може да се разгледа завршувањето на нашата програма associatedfoundation. Ова caters за потребите на средно училиште, меѓународни и возрасни ученици кои сакаат да добијат влез во високо образование.

Ние постојано се стремиме да се задоволат уникатните предизвици со кои се соочуваат студентите во ОАЕ како што гледам да го преземе раководството на улоги во регионот и во светот. Сите наши дипломци се подготвени со вештини од витално значење за комуникација и креативно размислување, со длабока практични знаења во нивната тема, и со свеста на глобалните перспективи. Тие се артикулираат и аналитички ум, со доверба да се одржи на глобалната сцена. Тоа ми е задоволство и чест да ви посакам добредојде на Мардок Универзитетот во Дубаи. Нашиот тим на вработени се надева на поддршка на вас во вашиот возбудливо патување на учење и истражување.

Д-р Макс Sully, Декан и академски претседател

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Undergraduate programs

 • School of Management and Governance
  • маркетинг
  • управување со
  • финансии
 • Школата за уметности
  • Bachelor in Public Relations
  • Bachelor in Screen Production
  • Bachelor in Journalism
 • School of Engineering and IT
  • Business Information Systems
  • Компјутерски науки

Postgraduate courses

 • Мајстор за бизнис администрација
 • Master of Education

историја


Мардок Универзитетот is one of five universities in Western Australia, formally constituted on 25 јули 1973, the date on which the Governor appointed the first members of the University Senate under section 12(1)(9) of the Murdoch University Act. It was the second university established in Western Australia and the seventeenth in Australia. Murdoch had ten Foundation Professors. The foundation Vice Chancellor was Professor Stephen Griew. The University’s foundation professors were scholars of international standing and came to Murdoch University with distinguished reputations of the highest level in their respective fields. They officially commenced duties on 1 јули 1973. во 1975, its inaugural year, Murdoch University enrolled 672 студентите на додипломски студии. денес, Murdoch University has a student population of over 18,000 Вклучувајќи 2,000 international students spread across three Campuses in Western Australia and International Study Centres in Singapore, Малезија, Japan and Dubai


Дали сакаш discuss Murdoch University, Дубаи ? Секое прашање, коментари или критика


Мардок Универзитетот, Дубаи на сајтот


Фото


слики: Мардок Универзитетот, Дубаи официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Мардок Универзитетот, осврти Дубаи

Join to discuss of Murdoch University, Дубаи.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.