Универзитетот на модерната наука

Универзитетот на модерната наука, Обединетите Арапски Емирати

University of Modern Sciences Details

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Дубаи
 • Акроним : UMS
 • основана : 2011
 • студентите (прибл.) : 9000
 • Не заборавајте да го discuss University of Modern Sciences
Enroll at University of Modern Sciences

Преглед


Од своето основање во 2011, UMS доживеа извонреден раст кон тоа да биде еден од водечките универзитети во Обединетите Арапски Емирати. На многу начини, на универзитетот предвидени за зголемување на обемот на високото образование во Обединетите Арапски Емирати

со воведување на нова кариера ориентирани програми кон угостителство за различни потреби на пазарот на трудот и студентската популација. Така со цел да се стремиме постојано да се подобри, и да се фокусира на иднината со претприемачки дух,.

Во краток временски период на време, UMS има постигнато одржлив признание во своите обврски и постдипломски академски програми во областа на био- технологија и судска медицина, Масовна комуникација, Односи со јавноста, ,туризам науки ,Бизнис администрација, Управување со нафта Операција, Здравство за управување со, синџирот на снабдување и логистика за управување со, Законот и индустриско инженерство нуди информации и програми за системот за безбедноста. Како што се маршира напред, на универзитетот останува фокусирана на академски совршеност и истражување од страна на проширување на сегашната својата академска понуда вклучувајќи соработка докторат за бизнис администрација (Велика Британија) Програма со волја воспоставена европска институција и зголемување на учеството на студентите во високото и општествениот живот на. Како што гледам околу UMS, ќе најдете забележлива зборник на академици и факултетот советници создавање на нови идеи, истражување на нови знаења, како и збогатување на нашите училници со Енергија која произлегува од тоа да биде една високообразовна институција која е посветена на највисоките стандарди на совршеност.

Овде, во UMS ние веруваме дека “Денешната учениците се лидери на утрешнината”. Јас сум горд да се каже дека сега; повеке од било кога, УМС е кралски портата за подобро можности за кариера. Креирање на лидери на утрешнината не е само слоган за UMS. Е, исто така, илустрација на начинот на кој ние се однесуваме, вклучувајќи го и начинот на кој сите наши ученици, факултет, и вработените се смета и се занимава. како таква,, сè што правиме е фокусирана на наставата, учење и истражување. Затоа, им помага на студентите да се здобијат со реалниот свет знаење кои работодавците побарувачка е нашата примарна цел, и квалитетот на услугите студентот е нашата најголема вредност.

На универзитетот, исто така, е посветена на академски совршеност во училниците; ние ги охрабруваме активно учество на ученикот во учењето, а со тоа и обезбедување на средства кои ќе овозможат успешно искуство во училница. За таа цел, додадовме нови, софистицирани, и држава на уметноста опрема во лаборатории, компјутеризирани нашите училници, воведе паметни одбори и проширена и наставни и не-наставни поддршка.

Се поздравуваме вас да се придружите на нашиот универзитет и да откријат зошто студентите избираат UMS за висок квалитет, флексибилни образование. Исто така сум убеден дека ќе откриете дека факултетот и штабови се ентузијасти во врска со нивната работа, и посветени кон подготвување на студентите за наградување кариера.

Многу е моето задоволство да ви посакам добредојде на веб страницата на УМС. Се надевам дека ќе најдете корисни информации и мотивирање за да дознаете повеќе од нас ја посетите во лице; на посетата, која ти дава можност да се најде возбуда и енергија на УМС искуство за себе. Ве молиме контактирајте со нас на начин најзгодно за вас со она што прашања може да имате. Ве молиме да уживаат во истражување на овој веб-сајт, и тогаш јас ве охрабруваме да се јавите на нашите приемните тим, или истрага услуги на студентите да се добие целосна приказна. Ви благодариме за разгледување на Универзитетот на модерната наука.

со благослови,
Д-р. Мохамед Monier На Toukhy
претседател,
Универзитетот на модерната наука

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Колеџот за бизнис
 • College of Biotechnology
 • Колеџот на Законот
 • Колеџот за медиуми &Масовна комуникација
 • College of Tourism Sciences

историја


University of Modern sciences owes its existence to the wisdom, benefaction and philanthropy of a far-sighted visionary H.E Mr. Rashid Al –Falasy. Blessed with the insight of a skilled entrepreneur, the organizational capabilities of an executive, the versatility of a venturesome industrialist and with the qualities of leadership and organization he has laid the founding stone to the development of a prodigious university to cater to the growing needs of the region and the country on the whole. At its inception in 2010, University of Modern Sciences was called the Biotechnology University College established under the patronage of Abu Dhabi Chamber of Commerce and Industry offering courses in Biotechnology. From a trivial college comprising of a single faculty BUC grew into The University of Modern Sciences by the guidance and magnanimity of its benefactor Mr. Rashid Al- Falasy. Under his management the university has broadened its faction and extended its panorama to include five colleges, offering a variety of graduate and undergraduate programs in Modern Sciences such as Biotechnology, Forensic Sciences, Индустриски инженеринг, Pharmaceuticals and Business.

The UMS’s academic strategy is geared to ensure that the latest technological trends and knowledge are applied to all aspects of curricula design and academic services. The various departments of study conduct seminars, симпозиуми, workshops and conferences so as to expose learners/teachers of the University to new trends in learning and research at a global level. The University have also designed research program in collaborations with Hong Kong University giving opportunity to our students for international research and training in Histology, Molecular biology and Animal Cell Culture. Our students undertake short term training programs at the Hong Kong University thus promoting a global perspective in research and training. Also an Internal Quality Assurance Cell functions to monitor the quality of academic output and programs.

University of Modern sciences believes in empowering students nurturing and developing their skills in a state-of-the-art environment. For the purpose, new laboratory facilities in terms of space and quality equipment’s have been added; smart boards, Campus wide network, high-tech class room caters to the changing needs of the learners and researchers. The University thus promotes the spirit of learning, fulfils the aspirations of enlightenment and envisages to be a genuine center of learning and culture.


Дали сакаш discuss University of Modern Sciences ? Секое прашање, коментари или критика


University of Modern Sciences on Map


Фото


слики: Универзитетот на модерната наука официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Modern Sciences reviews

Join to discuss of University of Modern Sciences.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.