Универзитетот во Данди

Универзитетот во Данди

Универзитетот во Данди Детали

Се запишат на Универзитетот во Данди

Преглед


специфичен карактер на Универзитетот доаѓа од нашата способност да се биде и аспиративно и спуштен на земјата. Ние сме во состојба да се вклопуваат преседан интелектуална достигнување со практични апликации.

Универзитетот го видел многу промени откако стана независна институција во 1967. Оваа независност следеше 70 годишна врска со Универзитетот во St Andrews, но нашата основна цел и понатаму.

 

Имаме повторил оваа цел во нашата трансформација Визија. Тоа е она што го правиме денес и тоа е она што секогаш сме го правеле. Тоа е да се:

“се трансформира животите на локално и на глобално ниво, преку создавање, споделување и примена на знаењето.”

Денес ние ја одразуваат оваа цел во многу начини:

 • excelling во наставата и истражувањето,;
 • придонесува за социјална, економскиот и културниот живот на Шкотска и пошироко во светот;
 • обликувањето на иднината на решавање на важни реалниот свет проблеми.

 

Наша цел е да стане водечки универзитет во Шкотска. Ние сакаме да бидеме најдобри во она што го правиме во она што ние го избираме да се направи, и да биде меѓународно призната за квалитетот на нашите дипломирани студенти и за влијанието на нашето истражување.

Ние сме водени од желбата да се реши значителни предизвици, и ќе ги фокусираме нашите напори на три области:

 • Користење на глобалните ресурси на одржлив начин
 • Иновациите преку дизајн
 • Подобрување на здравјето и благосостојбата

 

Ние ќе работиме низ предмет граници; носат експертиза и различни ставови. Ова ќе ни овозможи да им пријде на прашања во нови, предизвик и продуктивни начини. Ние им овозможат на нашите вработени и на нашите студенти со средства за да се создаде реалниот свет влијание, да помогне во решавањето на глобалните проблеми и да се трансформира животите.

 

објекти

 • Студии врз за студентски продавници: Локација и листа на достапни продавници на кампусот seeCampus на сајтот.
 • chaplaincy: капелата, кафе-бар и дневна, се достапни за употреба за функции, настани, изложби, партии, конференции, семинари и ручек концерти.
 • конференција & На состанокот објекти: Услужни места кои се достапни за изнајмување, вклучувајќи и конференциски центар, обука комплекси, семинар соби, домови, и театри.
 • ДНК секвенционирање услуги – види служба секвенционирање, Факултетот за живот науки
 • Данкан од Jordanstone колеџ материјали Продавница (достапни за внатрешни ученици и вработени само).
 • ИТ апартмани и ИТ објекти (достапни само за внатрешна студентите и персоналот употреба).
 • библиотека & Центарот за обука на: ДОО има шест главни сајтови и 24/7 пристап до академски е-ресурси и виртуелна средина за учење. студентите, персоналот и надворешните членови се добредојдени да ги користат услугите на ДОО.
 • спортски објекти: Институтот за спорт и вежбање нуди капацитети за изнајмување за спортски и други настани на пр. Компанијата спортски ден; семинари; quad обуки. Корпоративни членски пакети се исто така достапни.
 • Видео конференции објекти.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за арт и дизајн

 • Данкан на Jordanstone на колеџот за уметност & дизајн

Факултетот за стоматологија

 • додипломски студии
 • Постдипломски студии

Школата за образование и социјална работа

Факултетот за општествени науки

 • американски студии
 • Центар за архив и информатички студии
 • Англиски
 • европски студии
 • историја
 • јазици
 • Филозофија

Факултетот за живот науки

 • Учење и настава

Факултетот за медицина

 • Клинички вештини Центар
 • Cuschieri вештини Центар
 • Медицинскиот институт образование
  • Центарот за правна & судска медицина
  • Одделението за ПГ медицинска едукација
  • Дивизија за UG Медицински и медицински науки образование
  • МЕИ – поддршка

Факултетот за медицински сестри и здравствени науки

 • додипломски студии
 • пост Квалификации

Факултетот за наука и инженерство

 • Центар за човекови анатомија и идентификација
 • Градежништвото
 • компјутери
 • електронски факултет
 • математика
 • Механички инжинеринг
 • физика

Факултетот за општествени науки

 • Сметководство и финансии
 • архитектура
 • Центар за енергетска, Нафта и минерални право и политика
 • Центарот за право на вода, Политика и наука (под покровителство на УНЕСКО)
 • економски студии
 • науката за животната средина
 • географија
 • Законот
 • Менаџмент и маркетинг
 • Политика
 • психологија
 • Градот и регионално планирање

историја


Побарувачката за Универзитетот во Данди произлезе како дел од движењето – заеднички за многу од поголемите индустриски центри на Велика Британија во тоа време – за продолжување на либерални образование и унапредување на техничките инструкции.

во 1881, во голема мера поради предвидливост и великодушноста на д-р Џон Бојд Бакстер и Мис Мери Ен Бекстер на Balgavies – далечна роднина членови на богат и влијателен локален семејство – Универзитетскиот колеџ, Данди, е основана како независна академска институција за

"Унапредување на образованието на лицата од двата пола и изучување на наука, Литература и уметност ".

Без оглед на нејзината независност, Колеџот немаше сила за доделување дипломи и за неколку години се подготвува студентите за надворешни испити на Универзитетот во Лондон. Меѓу претходните наставниците се мажи од голема еминенција поширок осврт (да им даде подоцна нивните наслови):

 • Сер Вилијам Петерсон, Првиот директорот на колеџот, кој беше потоа директорот на Универзитетот Мекгил, Монтреал;
 • Сер Алфред Јуинг, подоцна директорот на Универзитетот во Единбург;
 • Сер D'Arcy Томпсон, биолог;
 • Сер Патрик Geddes, ботаничар и град планер;
 • и Сер Вилијам Мекормик кој беше да стане првиот секретар на Карнеги Фондовите, а подоцна и на првиот претседател на Комитетот на Универзитетот Грантови.

во 1897 Универзитетскиот колеџ стана дел од Универзитетот во St Andrews. Ова соединување беше да се даде израз на локалните чувство дека треба да има витална врска помеѓу стариот и новиот во академски работи, и дека преподобниот институција во еден мал град и модерна деловна единица во еден голем град и може да се надополнуваат едни со други на начин поволна за двете.

во 1954, како последица на уставни промени во рамките на Универзитетот во St Andrews, Универзитетскиот колеџ, со грациозна согласност на Нејзиното Височество Кралицата, беше преименувана кралицата колеџ. овие промени, при што е воведена од Данди школа за економија во колеџ, иако тие значително подобрување на статусот, го остави како составен дел на Универзитетот во St Andrews. Брзо зголемување на притисокот врз универзитетски места во годините што следат и евидентна е потребата за проширување на наставни и истражувачки капацитети во Dundee, засилен локален расположение на долгогодишна во корист на зголемување на Колеџот на независна универзитет статус.

Комисијата за високото образование, под раководство на Господ Робинс препорачува во својот извештај до Парламентот во октомври 1963 дека

'барем еден, а можеби и два, на новиот Универзитет фондации треба да биде во Шкотска ".

Владата го одобри започнувањето на процесите неопходни за создавање на универзитетот во Данди, и во 1964 Универзитетот суд на Универзитетот во St Andrews назначи Советодавниот комитет Академски, под раководство на г-R. B. Магистерски, Магистер на Pembroke колеџ, Оксфорд, да ја советува на уставот на предложените Универзитетот и на академски случувања да се преземат во него. во 1966, врз основа на препораките дадени од страна на Советодавниот комитет, Универзитетот суд и Советот на кралицата колеџ поднесоа заедничка претставка до Советот на Суверениот бараат признавање на Кралската повелба за утврдување на Универзитетот во Данди. Оваа петиција е одобрен и, во однос на Повелбата, Кралицата стана колеџ на Универзитетот во Данди на првата на август 1967.

во 1974 Универзитетот создаде Факултетот за животна средина и студии кои потврдуваат степени на училиштата за архитектура и градот и регионално планирање на Данкан на Jordanstone на колеџот за уметност. Со 1988 сите степен курсеви на Колеџот беа потврдени од страна на Универзитетот. Оваа соработка помеѓу двете институции доведе до формално спојување на колеџ и Универзитетот во сила од 1 август 1994 со Колеџот стане факултет на Универзитетот.

во 1995 Универзитетот беше успешни во обезбедување на, на конкурентска основа, договорот од Одделот за здравство шкотскиот Канцеларијата за пререгистрација медицински сестри и акушерство образование во Фајф Tayside и. Ова доведе до Tayside колеџ на медицински сестри и Fife колеџ за здравство студии стане дел од Универзитетот од 1 септември 1996 како еден Факултетот за медицински сестри и акушерство во рамките на Факултетот за медицина и стоматологија која подоцна беше преименувана, Факултетот за медицина, Стоматологија и медицински сестри.

Во декември 2001 Универзитетот се спои со Данди кампусот на Северна колеџ (за образование) да се создаде на Факултетот за образование и социјална работа.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Данди ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Данди на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Данди официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот во Данди коментарите

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Данди.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.