Универзитетот во Есекс

Универзитетот во Есекс. Студија во Англија. Образование во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание

Универзитетот во Есекс Детали

Се запишат на Универзитетот во Есекс

Преглед


Од студентските побуни на 60-тите години на нашата современа преседан истражување, никогаш не сме ја прифатиле статус кво или се плашат да проговорат. Ние сме секогаш мисли на нови и подобри начини на вршење на работите. Нашите училишта и одделот Шаре лидери во светска класа истражување што го менува животот.

Есекс Дух

Ние сме еден дом за талентирани и амбициозни, храбрите и Задебелување, и оние кои се залагаат за промена. Предизвик Конвенцијата е во нашата ДНК. Ќе бидат изложени на широк спектар на различни перспективи и ставови, како оние во нашата провокативен Размислете! серија предавања, што значи дека ние не секогаш се согласуваат - но тоа е како големи идеи се раѓаат.

Само со охрабрување да побара тешки прашања можеме да се пробие границите на интелектуална. Во Есекс ние се прошири границите на знаење и пионер решенија за проблемите на глобалната загриженост. Ние ви даде вистинска лиценца да ја креира она што се случува околу вас и ќе ги преземе интелектуална ризици, така што, како и учење "како", ви предизвик "зошто".

Во Есекс ние ги охрабруваме нашите студенти да се стремат да бидат некој е еднакви, но никој не е супериорен - да бидат сигурни, но не и арогантен, брилијантен, но скромно. Ако сакате повеќе од вашиот високо образование од само добар степен, Ако сакате да се биде просветлен и да направат разлика, Есекс е место да се.

Шами Чакрабарти CBE
канцеларот, Универзитетот во Есекс и граѓански слободи во кампања

Есекс да се воведува луѓе од секој агол на планетата – ние сме 21 повеќето меѓународни универзитет во светот, а 5-ти во Велика Британија (НА 2016). Ние сме вистински глобална заедница која живее, работи, и игра заедно. Вие студија меѓународно релевантна програма, се охрабруваат да живеат и студираат во странство за време на вашиот курс, стане дел од нашата разновидна заедница, и се предава од страна на академици, чие истражување има глобално влијание. Ние ви даде најдобри шанси за да се натпреваруваат во глобалната економија.

Концептот на членството се содржани во нашиот устав и е камен темелник на вашето студентско искуство. Како ниедна друга заедница сте биле дел од пред, вашето време во Есекс им нуди бескрајни можности да се направи разлика на свој академски и социјален живот, и на оние околу вас.

 • Време во странство, без дополнителни трошоци.
 • За вработување и кариера поддршка, не само додека си тука - туку и за животот
 • Ти си член доживотно, со сите придружни придобивки и можности за.
 • Во текот 165 спортски клубови и здруженија, една од највисоките стапки на клубот на студент во Велика Британија.
 • Уникатна кампусот средини со разновидност на настани и услуги.

Заедницата во Есекс е полн со можности да запознавам нови луѓе, се обиде нови работи и да се добијат нови вештини. И тоа не може да биде полесно да се приклучат во со социјалниот живот на нашите кампуси. Од караоке во Бар дин попладне чај во Wivenhoe куќа (дом на нашиот Edge Хотелот школа). Од преземањето на претстава во нашите Бреговина или Clifftown театрите за да зебло зделка на пазарот на нашите земјоделци "- со толку многу се случува тоа е невозможно да се досадуваат.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • биолошки науки, Факултетот за
 • Компјутерски науки и електронски Инженеринг, Факултетот за
 • Исток 15 училиште в.д.
 • Економија, Одделот за
 • Работ Хотелот школа
 • Есекс бизнис школа
 • Владата, Одделот за
 • Здравство и општествени науки, Факултетот за
 • историја, Одделот за
 • Центар за човекови права
 • Интердисциплинарни студии во хуманитарни науки, центарот за
 • меѓународната академија
 • Институтот за социјални и економски истражувања
 • Јазик и лингвистика, Одделот за
 • Законот, Факултетот за
 • Литература, Филм, и театар студии, Одделот за
 • математички науки, Одделот за
 • Филозофија и историја на уметност, Факултетот за:
  • Историја на уметност во Есекс
  • Филозофија во Есекс
 • психоаналитичката студии, центарот за
 • психологија, Одделот за
 • социологија, Одделот за
 • Велика Британија Архива на податоци
 • Универзитетот во Есекс

историја


Во јули 1959, Есекс Каунти Советот прифати предлогот од Alderman Leatherland кој универзитет да се воспостави во земјата. Комитетот промоција на Универзитетот беше формирана со кој претседава Господ потполковник на Есекс, Сер Џон RUGGLES-Brise, која ја поднесе официјална апликација за Комитетот на Универзитетот Грантови барање дека треба да се воспостави Универзитетот во Есекс. Првичните извештаи сугерираа дека Комитетот за промоција препорача Hylands парк во Челмсфорд како место за новиот универзитет, Сепак, во мај 1961, основањето на универзитетот беше објавен во Долниот дом со Wivenhoe како најпосакувана локација и во декември истата година, Wivenhoe парк беше купена за нов универзитет. Во јули 1962, Алберт Sloman, Гилмор професор по шпански и деканот на Факултетот за ликовни уметности, Универзитетот во Ливерпул, беше назначен за заменик-канцелар и Рт. таа. R. А. Батлер, беше поканет да биде канцелар, со Ентони Роуланд-Џонс назначен за секретар.

Првиот професори беа назначен во мај 1963: Алан Гибсон во физика, Петар Таунсенд во Социологија, Доналд Davie за литература, Ричард Lipsey во економија, Иан Proudman по математика, Жан Блондел во Владата, и Џон Бредли во хемија. Со избран за прв своите вработени, план за развој на универзитетот беше објавен и беше лансиран фонд на £ 1 милион Апелациониот. Во рок од шест месеци фонд за жалби ги надминале своите целни £ 1 милион со Кралицата Мајка и Сер Винстон Churchillamong соработници, додека работа започна на расчистување на сајт за градење на работа. Во есен 1963, црвена беше избран како бојата Универзитетот и првиот проспектот е подготвена и работа започна на првата постојана згради; блок науката и котлара до Wivenhoe куќа. Во јануари 1964, Харди Amies дизајниран академски облеки на универзитетот и привремена настава колиби мораше да биде изграден во близина на Wivenhoe куќа, а во март Сер Џон RUGGLES-Brise беше назначен за прв Про-канцелар и Alderman Leatherland првиот благајник на Универзитетот. Два месеци подоцна грбови на универзитетот биле објавени, со мотото “Мисла на потешко, срцето најголема желба”.

во октомври 1964, првиот 122 студентите пристигна со 28 наставниот кадар во три училишта: компаративни студии, Физички науки и социјални студии. Одделенија за хемија, физика, Владата, социологија, Литература, Математика и економија отвори заедно со Центарот јазик (подоцна на Одделот за јазик и лингвистика) и компјутерски центар (подоцна на Одделот за компјутерски науки и електронски Инженеринг) Денис Mesure избран за прв претседател на Студентскиот’ Советот. Започна со работа првата станбена кула, Rayleigh, во декември со Кралицата одобрување на грант од Повелбата да стапи на сила од 11 јануари 1965.

1965 донесе 399 студенти се запишуваат за почетокот на новата академска година; бројот на академскиот кадар повеќе од двојно до 61; и првите степени, пет м-р и м-р степени пет беа доделени. зграда физика отворени и првите шест ката на Rayleigh кулата биле подготвени за окупација, додека работа започна на Sloman библиотека Алберт. Првиот женски предавач беше назначен: Дороти Е. Смит во Одделот за социологија. Во декември, Универзитетот суд се сретнаа за прв пат со околу 500 членови. Шест месеци подоцна, работа започна на Предавање Театар на зграда, плус "полнењето надвор’ на Кејнс кула.

во октомври 1966, Шестоаголна ресторан и стоковната куќа отвори, со бројот на студентите постигнување 750. Господ Батлер бил поставен за канцелар на церемонијата одржана во симулација на сала во Колчестер 1967 и прв почесен степени беа презентирани, на Универзитетот Мејс беше спроведена за прв пат, додека првиот годишен степен видоа 135 степени доделена во јули. На почетокот од следната академска година, одделенијата за компјутерски науки и електронски системи Инженеринг прифати својот прв студенти, на SSRC банка на податоци (подоцна преименувана Архива на податоци на Велика Британија) е основана и Предавање Театар зграда и библиотека отвори заедно со првата фаза на социјални и компаративни студии градење, а работата продолжи врз Tawney и Вилијам Морис станбени кули.

На 25 ноември 2004, Нејзиното Величество кралицата и војводата од Единбург во посета на Универзитетот, како дел од својата 40-годишнина (1964-2004). Некои од најдолго трчање членови на персоналот беа поканети да ги пречека на презентација, вклучувајќи првиот студент на Универзитетот, JOHN M. Дауден. Почетна постдипломски истражување на течност динамика на возраст од 23 во 1963, подоцна Џон станал професор по математика и беше шеф на Одделот математика на Универзитетот од 2001-2005. Тој се пензионирал во септември 2008.

Универзитетот е постојано се проширува. изградба на мрежата центар отворен во мај 2004 домување на Одделот за електронски системи инженерство и делови на Одделот за компјутерски науки (кои се споени во 2007 да се создаде компјутерски науки и електронски Инженеринг). Универзитетот Quays, домување студент сместување комплекс 770 студентите, отворен во септември 2003. Аула на Ивор Кру, со 1,000 капацитетот на седиштата, отворена во 2006.[9][10] во Саутенд[11] на 26 милиони £ Портал зграда беше отворена во 2007, поранешна црква претворена во Clifftown Studios обезбедување на Исток 15 студентите со театар, студиа и работилница простори. Универзитетскиот плоштад, на 560 развој спална соба во близина на зградата Портал отвори во септември 2010. На Wivenhoe Парк, на "науки истражувачки центар за социјална работа’ беше завршен во февруари 2007, домување институт на Универзитетот за социјални и економски истражувања и архива на податоци на Велика Британија. Новата зграда на Факултетот за здравство и општествени науки е отворена во 2008, како што беше "Центарот за мозокот науката’ домување дел од одделот за психологија. во 2013, Медоус, нова 540 спални студентски сместување комплекс отвори на глобално ниво Колчестер, и Форумот, нова јавни и академски библиотеки и учење центар беше отворен во Саутенд. во 2015 два големи проекти беа завршени во кампусот на Колчестер: нова екстензија студентски центар и библиотека, и нова нула јаглерод бизнис школа зграда полн со тргување кат со Блумберг терминали.

Wivenhoe куќа, стара куќа од 18 век на Wivenhoe Парк, затворени во декември 2009 и повторно отворен во 2012 како четири ѕвезда земја куќа хотел и дом на работ Хотелот школа, кој е на UKs првиот работен хотелот училиште посветена на развој на идни лидери на хотелот и угостителство индустрија.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Есекс ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Есекс на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Есекс официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот во Есекс коментарите

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Есекс.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.