Универзитетот Шефилд

Универзитетот Шефилд. EducationBro

Универзитетот Шефилд Детали

Се запишат на Универзитетот Шефилд

Преглед


На Универзитетот во Шефилд е основана пред повеќе од сто години, основана на аспирациите и финансиска поддршка на луѓето од Шефилд. Тие сакаа да се воспостави универзитет, кој ќе биде од корист на нивната економија, здравје и деца.

Овие далекусежен мажите и жените може само да се прашував во она што ќе го следат. Денес ние сме глобална заедница и нашите државјанство се протега низ целиот свет во текот на 150 земји. Како нашиот град, нашите вработени и студенти имаат корени и врски низ нашата планета.

Она што ние продолжуваме да се направи се базира на нашите вредности и вкоренети во нашите основачките принципи. Нашиот пристап инспирира иновативна соработка во области и со поединци, бизниси и организации за решавање на поитни проблеми со кои се соочуваме, и блиску до дома и во целиот свет.

Да се ​​биде граѓански универзитет значи дека ние сме место за отворена дебата, за да работат заедно за решавање на проблеми и донесување партнерство кое го предизвика и да ги инспирира ново размислување. Ние сме отворени за луѓето, за промена и можноста.

Бевме основана да се направи вистинско влијание врз економијата на градот и да се подобри здравјето. Еден век подоцна, ние се уште го прават тоа.

На Универзитетот на годината, истакна на отворањето на theSheffield Институтот за Translational невронски мрежи со донации од £ 8m од локални донатори и пациенти’ групи. Центарот спроведува најсовремена истражување во невролошки состојби, како што се болест на моторните неврони, Паркинсонова болест и Алцхајмеровата болест.

Нашите напредни производство истражувачки центар е водечки соработка универзитет-преработувачката индустрија во Велика Британија. Заедно со Боинг и Ролс-Ројс, 60 партнерски фирми работат со 200 кадарот на Универзитетот (75% се постдипломци) и 150 Довербата чираци принцот.

Јаглерод-неутрална фабрика на иднината седи на рекултивираните рудник за вадење јаглен земјиште, симболизира локалните Регенерација, и AMRC беше именуван Боинг снабдувач на годината против конкуренцијата 17,000 компании на глобално ниво - за прв пат оваа титула ја поминала во Велика Британија.

Проектот Сонце има за цел да се искористување на моќта на сонцето да се справи со најголемиот предизвик со кој се соочува светот денес: задоволување на растечките потреби на храната и енергијата од светското население во контекст на неизвесна клима и глобалните промени во животната средина.

Grantham центар се базира на нашите пионерски истражувачки проект Сонце во храна и енергетската безбедност. Grantham центар има за цел да ги унапредат науката за одржливост и да се поврзе со политичката дебата околу тоа како луѓето можат да живеат во повеќе одржлив начин.

енергија 2050 истражува како можеме да се движиме на сигурно, нискојаглеродна енергија систем. Иницијативата опфаќа енергетските трокреветни предизвикот на обезбедување на пристапни, безбедна и одржлива енергија.

Шефилд политичка економија Институт за истражување (се надевам) ги обединува водечките меѓународни истражувачи во општествените науки, креатори на политики, новинари и јавно мислење да се ревидираат и да се развие суштински предлози за да одговори на политички и економски предизвици поставени од страна на глобалната финансиска криза и нејзиното наследство.

Како и во потрага кон надвор, имаме длабока предности во. Важноста на студентите се рефлектира во нашите извонредни перформанси во задоволство истражување на Државниот Студентски.

На Универзитетот во Шефилд Студенти’ Унијата е постојано оценет првите во земјата во Тајмс високото образование, студент Искуство Анкета.

Гледаме нашите студенти не само како потрошувачи, туку како производители на знаење, креативност и влијанието. на пример,, Волонтирање Шефилд и Шефилд Подигање и давање (RAG), и работи од страна на студентите’ унија, помогне на нашите студенти да се направи разлика во локалната заедница.

Шефилд Волонтерството е една од најголемите програми од ваков вид во Велика Британија. Тоа е модел на најдобрите практики и ја држи newSheffield Волонтерски Стандард.

Нашите проекти заедница се создаде и да ја стартувате од страна на студентите. Тие обезбедуваат витална поддршка мрежи во рамките на заедницата и нудат услуги, кои инаку не би постоел.

Еден пример е на англиски општеството за љубовта на проектот Книги. Нивната поезија класи во локалните заминаа домување успешно помогна да се намали социјалната изолација и подобрување на здравјето и благосостојбата на многу постари луѓе.

Шефилд RAG постои за да им помогне на студентите да се соберат средства за добротворни цели. приоритет RAG е локалната заедница. Минатата година 82% на прибраните средства беа донирани во хуманитарни цели во локалната област Јужен Јоркшир и Северна Дербишир.

Комитетот партал организира програма за прибирање финансиски средства настани и активности за учениците да учествуваат во текот на учебната година. Сестра комитет Bummit организира годишен hitchhike Велика Британија, како и меѓународната добротворна hitchhike. RAG исто така, поддржува општества, спортски клубови, работни тела, групи и поединци за да fundraise за добротворни цели тие избираат преку проекти како што е шемата на Усвојување-а-спонзорство.

Ние, исто така, победи на Војводата од награда заедница иницијатива Њујорк - прво за кој било универзитет. Ова беше за проекти includingPhilosophy во градот (се кандидира од страна на студентите на Катедрата за филозофија); студент менторство на млади од рурални области; активности за децата кои имаат искусни семејство загуба; и центар нуди бесплатна правна помош на заедницата.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и општествени науки Факултетот за инженерство Медицински факултет, Стоматологија и здравје Факултетот за наука Факултетот за општествени науки меѓународен факултет – Сити колеџот, Солун
археологија Воздухопловна Инжинерство клинички стоматологија Животински и растителни науки архитектура Бизнис администрација и економија
Англиски Автоматска контрола на системи и инженерство Човечки комуникациски науки Математика и статистика Источна Азија студии Компјутерски науки
Француски студии биоинженеринг инфекција, имунитет & Кардиоваскуларни болести биомедицински науки Економија англиски студии
германски студии Хемиски и биолошки инженеринг Медицинскиот факултет хемија образование Извршниот МБА
шпанска студии Граѓанската & Градежништво невронски мрежи Молекуларна биологија и биотехнологија географија психологија
историја Компјутерски науки Медицински сестри и акушерство Физика и астрономија училиште информации
Јазици и култури Електронски и електрични инженеринг онкологија & метаболизам психологија студиите по новинарство
музика Материјали науката и инженеринг Здравјето и сродните истражување (ScHARR) пејзаж
Филозофија Механички инжинеринг Законот
религија, Теологијата и библиската менаџмент школа
Русија и славистика Политика
Шефилд Методи институт
социолошки студии
Урбан студии и планирање

историја


Универзитетот Шефилд развиена од три локални институции: Шефилд Факултетот за медицина, Фирт колеџ и техничкото училиште на Шефилд. На Факултетот за медицина, основана 1828, беше далеку од најстарите. почетокот на својата историја била многу несигурна и тоа беше спасен од колапс со отворањето на Фирт колеџ, што се во текот на наставата на сите основни науки предмети на студентите по медицина.

Фирт колеџ беше еден од групата на универзитетски колеџи основана во доцните 19-ти век. Тоа развиена од Универзитетот во Кембриџ Продолжување движење, шема со цел да се донесе универзитет настава на големите градови на Англија, од кои повеќето немаа некоја одредба универзитет. Успехот на овие курсеви во Шефилд доведе Марк Фирт, производител локалните челик, за утврдување на колеџ во 1879 како центар за настава уметност и наука.

Технички школа Шефилд

Технички школа Шефилд беше производ на локалните загриженост во врска со потребата за подобра техничка обука на луѓето одговорни за водење на големите индустрии во Шефилд, особено челик. А движење започна во Фирт колеџ за собирање на средства за создавање на технички оддел, која е основана во 1884 како техничка школа Шефилд. во 1886 Школата се пресели во нови простории на местото на стариот Граматика училиште на плоштадот Свети Ѓорѓи.

во 1897, трите институции беа споени страна на Кралската повелба за формирање на Универзитетскиот колеџ во Шефилд. Овој чекор беше дел од планот да се поврзат со Универзитетот Викторија, федерација на Универзитетот колеџи во Манчестер, Ливерпул и Лидс.

Со 1900, сепак, Сојузна Универзитетот е распаѓање и во рок од неколку години беа формирани независни универзитети од трите универзитетски колеџи.

На 31 мај 1905 Универзитетот Шефилд доби својата Кралската повелба, а во јули новиот Фирт суд Градење на западниот брег беше отворен од страна на кралот Едвард VII и кралицата Александра. Плоштадот Свети Ѓорѓи остана центарот за применети науки и оддели, со уметност, Медицина и наука се сместени на западниот брег.

На Универзитетот во 1905

Во времето на основањето на Универзитетот во 1905 имаше 114 полно работно време на читањето за степени во уметноста, чиста наука, Медицина и применета наука. во 1919 кога се враќа екс-лица беа примени во голем број, со полно работно време на студентите бројка се искачи на краткотрајна врв од околу 1,000. До тогаш на Факултетот за применети науки се раздвоија во инженерство и металургија; Првиот Дом на престој на Универзитетот (оригиналниот Стивенсон сала) беше основана; и библиотека на Едгар Алан отвори (1909).

Во тоа време, на Универзитетот е посветена на не-настава степен како со наставата студентите со полно работно време. Курсеви се опфатени не само многу конвенционалните наставни предмети, но, исто така, различни теми како крава на евиденција, железничката економија, рударска и жилет-мелење. За време на Првата светска војна, некои од нив беа заменети со настава на (и учество во) муниција прават, медицински апарати дизајн и производство, превод и политиката.

Меѓу двете војни број на студенти со полно работно време се стабилизира на околу 750 и проширување на нови области на специјалист настава и истражување продолжи полека. Втората светска војна донесе со него на нови области на специјалист за истражување и обука – во, на пример, радар, исхраната и витамин студии, производство на анестетици и хемикалии (како замена за материјали претходно увезена од Европа), магнетизам, производство и потрошувачка на гориво, поморска картографија, стакло производство и наставата по англиски јазик.

По Втората светска војна

По Втората светска војна, многу стари куќи кои биле донесени во академски употреба и големи нови градби биле изградени – главната библиотека во 1959, и кула за уметност, Хикс зграда, Алфред Дени зграда, Сер Роберт Hadfield зграда, Хемиски инженеринг зграда, Универзитетот куќа, пет сали на живеење и на Сојузот на студенти во 1960-тите.

Нови згради за географија и психологија следи во 1970-тите, заедно со Crookesmoor зграда (за Право и менаџмент), Hallamshire Кралската болница, и цел вграден студент станови. На следната деценија видов на отворањето на Octagon центар, Сер Хенри Стивенсон Објектот (за инженеринг), и големи проширувања на Северна Општа болница.

Во 1990-тите, нови простории за Факултетот за клиничка стоматологија, на менаџмент школа, Одделението за образование, Библиотека Свети Ѓорѓи (инкорпорирање на Универзитетот Книжарница Блеквел) Станови и Свети Ѓорѓи и Предавање Театар беа отворени, заедно со екстензии на Стивенсон, Халифакс, и Tapton сали на живеење, и три нови блокови на студентските станови.

зградата на Регент суд, во која се сместени одделенијата за компјутерски науки и информатички студии и Шефилд Центар за здравство и сродните истражување, исто така, се завршени. Сојузот на студентите беше подложен на Програмата за развој на 5 милиони £, подобрување на благосостојбата, социјални и средби објекти.

По интеграцијата на Универзитетот од Шефилд и Северна Трент колеџ на медицински сестри и акушерство во 1995, програма за градење се предвидени нови објекти за медицински сестри и акушерство настава и истражување. Ова вклучува продолжување и конверзија на болницата сајт Свети Ѓорѓи на зимски Стрит, и изградба на нова зграда во Северна Општа болница.

21-от век

амбициозна стратегија имот на Универзитетот продолжи во новиот милениум. Студии врз за студентски дополнувања вклучуваат реновирање програма на 80 милиони £ за лаборатории во медицинската, биолошките и физичките науки:

 • Нарачана Универзитетот Здравствен дом
 • На Шефилд Bioincubator
 • Мултидисциплинарен Интердисциплинарни центар за општествени науки

Други проекти вклучуваат:

 • Дијамант, 81 милиони £ градење на веб-сајт Jessop Исток, која има специјалист настава објекти инженеринг, како и амфитеатри, семинар соби, Отворен план учење простори, библиотечни услуги и социјална простори. Се предвидува да се донесе 44,5 милиони £ во локалната економија во текот на фазата на изградба и првата година од работењето, а во тек е годишен придонес за економијата од 20.6 милиони £ Шефилд.
 • А 20 милиони £ реновирање на нашите наградуваниот студенти’ Унија и обележје Универзитетот Станбена зграда. Двете згради се подобрен и интегрирани да се создаде извонредни објекти и услуги за студентите, персоналот и посетителите
 • Инвестициска програма £ 8 милиони на Факултетот за медицина, Стоматологија и здравје
 • А 21 милиони £ Факултетот за инженерство Факултетот, ПЕМ Liversidge зграда, кој се специјализирани установи за инженеринг на студентите за постдипломски
 • Реновирање на нашата историска Степен II * останатите уметности кула зграда
 • Три згради за потребите на Факултетот за уметност и општествени науки: На Jessop зграда, На Soundhouse и Jessop Вест
 • 160 милиони £ зграда програма за реконструкција на станбени сместување сајтови Endcliffe и Ranmoor
 • Свеченото отворање на 20 милиони £ Северна кампус (сместени Kroto Институт за истражување и Центарот за Nanoscience и технологија)
 • Изградба на библиотека зграда на 23 милиони £, информации комонс

километарски долга "кампус’ сега се протега речиси непрекината од плоштадот Свети Ѓорѓи во Crookesmoor, со студентски домови концентрирани во предградијата на запад на Универзитетот. За прв 50 години од своето постоење, со полно работно време студентска популација на Универзитетот не се издигнат над 2,000. Со 1980, сепак, стигна 8,000 и во 2006 бројот на ученици со полно работно време се искачи на 21,000. вкупното население на студентот сега е завршена 27,000 и ги вклучува студенти од целиот свет.


Дали сакаш разговараат за Универзитетот Шефилд ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Шефилд на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Шефилд официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Шефилд

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Шефилд.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.