Брандис Универзитетот

Брандис Универзитетот во САД. Студираат во странство со EducationBro.com

Brandeis University Details

 • земја : Соединетите Американски Држави
 • Сити : јадрото
 • Акроним : ОВОЈ
 • основана : 1948
 • студентите (прибл.) : 6000
 • Не заборавајте да го discuss Brandeis University
Enroll at Brandeis University

Преглед


Брандис универзитет е приватна институција која е основана во 1948.

школарина во Брандис Универзитетот се $50,00 (Приближно.).

Брандис Универзитетот се наоѓа во јадрото, Маса., само девет милји западно од Бостон. Студентите им се гарантира домување за првите четири семестри. Во прилог на студентски ТВ и радио станици, Брандис има религиозни групи и ефикасноста, услуги организации, културни групи свест, групи перформанси и многу повеќе. Студии врз за студентски центар Шапиро служи како центар на студентските активност на кампусот, домување театар, книжара, кафе, библиотека, простории за состаноци и студентски уметничка галерија на. Cholmondeley е, кафеаната кампусот, е уште еден жариште за концерти и комедија покажува. областа на Брандис судии повеќе од 15 тимови NCAA дивизија III и се познати по нивната силна машка фудбалска репрезентација. Не постои грчка животот на кампусот.

Брандис се состои од колеџ на науките и уметностите и четири дипломиран училишта. The Graduate School of Arts and Sciences offers highly ranked programs in English and history, и на Хелер Факултетот за социјална политика и менаџмент е познат по своите програми во социјална политика, политика и менаџмент во здравството, и меѓународниот развој. Близу 50 проценти од студентите да учествуваат во студии во странство програми кои се нудат во врска со 70 земји во светот. Steinhardt социјална Институт за истражување во Брандис предвидува истражување и информации за Современи јудаизмот и на Еврејската заедница. добитник на Пулицеровата награда и Њујорк Тајмс колумнист Томас Фридман дипломирал Брандис, кој беше именуван за прв еврејски вонреден правда на Врховниот суд, Луис Dembitz Брандис.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • The Brandeis University College of Arts and Sciences
 • The Graduate School of Arts and Sciences
 • The Heller School for Social Policy and Management
 • Rabb School of Summer and Continuing Studies
 • Brandeis International Business School

историја


на април 26, 1948, Brandeis University announced that Abram L. Sachar, chairman of the National Hillel Commission, had been chosen as Brandeisfirst president. Sachar promised that Brandeis University would follow Louis Brandeisprinciples of academic integrity and service. He also promised that students and faculty would never be chosen based on quotas ofgenetic or ethnic or economic distributionbecause choices based on quotasare based on the assumption that there are standard population strains, on the belief that the ideal American must look and act like an eighteenth-century Puritan, that the melting pot of America must mold all who all who live here into such a pattern.Students who applied to the school were not asked their race, религијата, or ancestry.

Brandeis decided its undergraduate instruction would not be organized with traditional departments or divisions, and instead it would have four schools, namely the School of General Studies, the School of Social Studies, the School of Humanities, and the School of Science. во октомври 14, 1948, Brandeis University received its first freshman class of 107 студентите. They were taught by thirteen instructors in eight buildings on a 100-acre (0.40 км2) кампусот. Students came from 28 states and six foreign countries. The library was formerly a barn, students slept in the former medical school building and two army barracks, and the cafeteria was where the medical school had stored cadavers. Historians Elinor and Robert Slater later called the opening of Brandeis one of the great moments in Jewish history.

 


Дали сакаш discuss Brandeis University ? Секое прашање, коментари или критика


Brandeis University on Map


Фото


слики: Брандис Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Brandeis University reviews

Join to discuss of Brandeis University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.