Универзитетот Џонс Хопкинс

Универзитетот Џонс Хопкинс. Студија во САД. образование Бро - Студираат во странство списание

Универзитетот Џон Хопкинс Детали

Се запишат на Универзитетот Џон Хопкинс

Преглед


Универзитетот Џон Хопкинс е приватна институција која е основана во 1876.

школарина во Универзитетот Џон Хопкинс се $50,000 (Приближно.).

Универзитетот Џон Хопкинс има четири главни кампуси во и околу Балтимор. На глобално ниво Homewood, наоѓа во близина на еклектичен соседството на Чарлс Село, е главната кампус за студенти, и уште три други кампуси куќата на различни дипломиран училишта. Хопкинс, исто така, има три дополнителни кампуси за своите Школата за напредни меѓународни студии (ЗНАМ) во Вашингтон, D.C.; Болоња, Италија; и Нанџинг, Кина. На Хопкинс Блу Јејс натпреваруваат во NCAA дивизија III Стогодишнина конференција, но тие се можеби најпознат по постојано доминантната машка lacrosse тим, кој се натпреварува во натпревари NCAA дивизија јас. Freshmen и sophomores мора да живеат во на-кампус резиденции. Постои голема грчка заедница со членство од повеќе од 1,000 студентите.

Универзитетот Џон Хопкинс е поделен на девет училишта, од кои пет служат додипломски и постдипломски студенти. Хопкинс програми за постдипломски студии вклучуваат врвот е рангирана на Блумберг Школата за јавно здравство и на високо рангиран Факултетот за образование,Вајтинг Факултетот за инженерство, Факултетот за медицина, Факултетот за медицински сестри, ВРИ и добро-смета Peabody Институтот за музика и танц. Џонс Хопкинс болница е на врвот-рангиран целокупната болница во државата, со мнозинство гласови на своите специјалитети рангирана во првите пет. поранешниот U.S. Претседателот Вудроу Вилсон, Поранешниот претседател на NAACP Kweisi Mfume и бизнисмен и 108-градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг сите примени степени од Хопкинс.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Школата за напредни меѓународни студии

Поделба на Универзитетот Џон Хопкинс од 1950, ВРИ е глобална институција која нуди на студентите навистина меѓународна перспектива на денешната критични прашања

Применета Физика ЛАБОРАТОРИЈА

За повеќе од 70 години, APL, во најголем универзитет поврзани истражувачки центар, има решени критични предизвици во системите за инженерски и интеграција, технолошки истражувања и развој, и анализа.

KRIEGER SCHOOL на науките и уметностите

Програмите за Кригер школа во економијата, природните науки, и општествените науки се познати по својата совршеност и интензитетот, и значајни за широк спектар на интердисциплинарни можностите што ги даваат

CAREY бизнис школа

Бизнис школа на Кери беше отворен во 2007, продолжување на Џон Хопкинс традиција на спроведување креативни програми за управување со бизнис во постојано менување на работното место

SCHOOL OF EDUCATION

За повеќе од еден век, на Факултетот за образование рангирани Не. 1 меѓу постдипломски програми за образование за U.S. Вести & светот Вести извештај-has подготвен едукатори да се направи разлика во животите на децата и возрасните

WHITING Факултетот за инженерство

На Факултетот Вајтинг, лидер во иновации и истражувања, предава на студентите да размислуваат креативно, а врз цртежот на математика и научни принципи за справување со тешко, реалниот свет проблеми

Факултетот за медицина

Од своите почетоци, нашето училиште за медицина има револуција во едукација на лекарите, практика на медицината, и медицински истражувања на национално и на меѓународно ниво

Факултетот за медицински сестри

Глобален лидер во старечки истражување, образование, и стипендии кои редовно рангирана меѓу најдобрите дипломирани училишта за медицински сестри во државата, според U.S. Вести &светот Вести извештај

PEABODY ИНСТИТУТ

основана во 1857 како прв Академијата за музичка уметност во Америка, Peabody обучува музичари и танчери од сите возрасти и на секое ниво, преку степенот-доделување конзерваториум и заедница со седиште во Подготвителни

Блумберг Школата за јавно здравство

На Факултетот Блумберг, рангирани број. 1 кај нацијата преку U.S. Вести & светот Вести извештајод 1994, е посветен на едукација на научници и јавно-здравствените професионалци посветени на подобрување на здравјето и спречување на болести и инвалидност во целиот свет

историја


На неговата смрт во 1873, Џонс Хопкинс, претприемач квакер и бездетни диплома, остави $7 милиони (околу $140,000,000 денес прилагодени за инфлацијата на потрошувачките цени) за финансирање на болница и универзитет во Балтимор, Мериленд. Во тоа време тоа богатство, генериран главно од Балтимор и Охајо железници, беше најголемиот филантропски подарок во историјата на САД.

Првото име на филантроп Џонс Хопкинс е презимето на неговата прабаба, Маргарет Џонс, кој се оженил со Жерар Хопкинс. Тие именуван нивниот син Џон Хопкинс, кој го нарекол својот син Самоил Хопкинс. Самуел именуван за еден од неговите синови, по неговиот татко и син ќе биде добротвор на универзитетот. Милтон Ајзенхауер, поранешен претседател универзитет, еднаш зборуваше на еден конгрес во Питсбург, каде што Господарот на Ceremoniesintroduced него како “претседател на Џон Хопкинс.” Ајзенхауер, возврати дека тој е “Задоволство ни е да бидам тука во Питburgh.”

Оригиналниот одбор се одлучи за сосема ново универзитет модел посветен на откривањето на знаење на напредно ниво, продолжување дека на современата Германија. Градење на моделот на германското образование на Вилхелм фон Хумболт, таа стана посветени на истражување. Џонс Хопкинс со што стана модел на модерна истражувачки универзитет во САД. Неговиот успех на крајот се префрли на високото образование во САД од фокус на наставните откри и / или применети познавања на научно откритие на нови знаења.

n почетокот на 20 век на универзитетот надраснува својата згради и управници почна да трага по нов дом. Развивање Клифтон за универзитетот е премногу скап, и 30 акри (12 тој има) на имот мораше да се продава на градот како јавен парк. Решението беше постигнат од страна на тим на истакнати локални жители кои стекнале со имот во северниот дел на Балтимор познат како Homewood. во февруари 22, 1902, оваа земја беше официјално префрлен во универзитетот. Зградата на предводник, Gilman сала, беше завршен во 1915. На Факултетот за инженерство преместени во падот на 1914 и theSchool на науките и уметностите се следи во 1916. Овие децении видов отстапување на земјиштето од страна на универзитетот за јавен парк Wyman и Wyman парк Dell и Музејот на уметност во Балтимор, соединуваат во современиот областа на 140 акри (57 тој има).

Пред да стане главен Џонс Хопкинс кампусот, На Homewood имот првично беше дарот на Чарлс Керол од Carrollton, колонист Мериленд и потписник на Декларацијата за независност, на својот син Чарлс CARROLL JR. Оригиналната структура, на 1801 Homewood куќа, сè уште стои и служи како музеј на кампусот. Тули и мермер Сојузна стил на Homewood куќа стана архитектонски инспирација за многу од универзитетскиот кампус. Тој факт го објаснува изразито локалните вкус на кампусот во споредба со готски стил колегиум на други историски американски универзитети.

во 1909, Универзитетот беше меѓу првите да започне програмите за континуирана едукација на возрасни и во 1916 го основал САД’ првото училиште за јавно здравје.

Од 1910-тите, Универзитетот Џон Хопкинс има славно е “плодна лулка” на историјата на идеите Артур Lovejoy е.

Во првите децении на 21 век видов експанзија низ институциите на универзитетот и во физичка и населението големини. Имено, планиран 88-акр проширување на медицински кампусот е во тек, на 2013. Заврши изградбата на theHomewood кампусот е вклучен нова биомедицински engineeringbuilding, нова библиотека, нова биологија крило, и обемна реновирање на предводник на Gilman сала, додека реконструкција на главниот влез на универзитет е во тек и се очекува да биде завршен до крајот на 2014.

Овие години, исто така, доведе до брз развој на професионални училишта на образованието и бизнис на Универзитетот. од 1999 додека 2007, овие дисциплини биле споени заедно во рамките на Факултетот за Професионални студии во бизнисот и образованието (SPSBE), самата реконструкција на повеќе претходно вложувања. на 2007 подели, во комбинација со нови иницијативи за финансирање и лидерство, доведе до истовремен појавата на Џон Хопкинс Школата за образование и школа за бизнис на Кери.


Дали сакаш разговараат Универзитетот Џонс Хопкинс ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот Џон Хопкинс на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Џонс Хопкинс официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти на Универзитетот Џонс Хопкинс

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Џонс Хопкинс.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.