Североисточен универзитет

Northeasternd Универзитетот во Бостон. Студија во САД. образование во странство. EducationBro.com

Североисточен универзитет Детали

Се запишат во Североисточен универзитет

Преглед


Североисточен универзитет е приватна институција која е основана во 1898.

школарина во Североисточен универзитет се $45,000 (Приближно.).

Во Североисточен универзитет, студентите се здобијат со значителна работно искуство пред да ја добијат своите дипломи. за 90 проценти од североисточниот студенти да заврши најмалку еден професионален Co-op за време на нивниот колеџ кариера, работи за еден од повеќе од 2,000 работодавците ширум светот, како на пример Geico и МТВ. Студентите можат да изберат да ги завршат нивните степен во последните четири години, со потенцијал за двајца ко-ops, или пет години, изградба на време за три ко-ops. Надвор од училницата и работното место, постојат повеќе од 300 клубови и организации за студентите, вклучувајќи и околу 25 братства и sororities. Во североисточниот дел на Huskies се натпреваруваат во Атлетик конференција на NCAA дивизија јас колонијален. Повеќе од 3,000 Студентите се натпреваруваат во клубот и интрамурален ниво спорт. Freshmen и sophomores мора да живеат на кампусот. кампусот Североисточен се шират низ 73 акри во преподобниот колеџ град Бостон. Североисточен има свој станица на метрото систем Бостон, најчесто се нарекува Т. Градот, дом на огромен број на колеџи, е киснат во историјата на Америка и полн со активности за учениците.

Универзитетот добива здрав грантови на истражување секоја година од Националната фондација за наука и Националниот институт за здравство, како и одделенијата за внатрешна безбедност, Енергија и одбрана. Студенти и дипломирани слично, да се вклучат во истражување, и многу присутни проекти во годишното истражување, Иновации и Стипендии Експо. Значајни алумни вклучуваат ток-шоу домаќин Венди Вилијамс и астронаутот Алберт Сако. основач napster Шон Fanning присуствуваа, но не дипломираат од Североисточен.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Академијата на науките, Медиуми и дизајн

На Колеџот за уметност, Медиуми и дизајн е енергична заедница на научници, одлуки, и практичари посветени на истражување и иновации во комуникацијата, дизајн, и уметноста.

D'Amore-McKim Школата за Бизнис

Од своето основање во 1922, ние турка напред за сите аспекти на нашата мисија: настава, истражување, теренски, и влијанието на бизнис пракса.

Колеџ на компјутерски и информациски науки

Образовни програми комбинираат компјутери со важна апликација домен, како што се здравјето и безбедноста.

Колеџ за инженерство

Специјализирана за инженеринг истражување и образование, особено во енергетиката, животната средина, полиња здравјето и безбедноста.

Bouvé колеџ за Компјутери и наука

Едукација на следната генерација на лидери во здравството и биомедицински истражувања.

На Правниот факултет

На Правниот факултет се подготвува идните адвокати преку ригорозни и нашиот сигурен на Програмата за соработка правно образование, кој обезбедува четири, работно искуство со полно работно време со работодавачите во целиот свет.

Колеџ за Професионални студии

Меѓународно признати како лидер во обезбедување на програми за работа професионалци. Ние сме фокусирани на вас, на студентот; вашите потреби, вашиот интерес, и вашите цели.

Колеџ за наука

Давајќи им на студентите со длабоко разбирање на новите области како што се хемиски биологија, познанието и невронски мрежи, животната средина и морските науки, биохемија, nanoscience, и мрежа науката.

Колеџот за општествени и хуманистички науки

Истражуваат суштински прашања за природата на човекот и однесување, организацијата и функционирањето на општествата и културите, и тоа како луѓето се обидуваат да го обликуваат светот тие имаат.

Програма за непријавената Студентите

Нашиот потпис програми во искуствено учење се составен начини за нашите непријавена студентите да истражуваат нивните интереси во кариерата, како и специјалност.

историја


на Вечер Институтот за помладите мажи, се наоѓа во Хантингтон авенија ИМКА, ја одржа својата прва класа во октомври 3, 1898, почнувајќи од тоа што ќе се трансформира во Североисточен универзитет во текот на четири децении. На Правниот факултет беше официјално основана истата година, со помош од страна на Советодавниот комитет, се состои од Џејмс Дин Бар Ames на Харвард Универзитетот на Правниот факултет, Дин Самуел Бенет од Бостон Универзитетот на Правниот факултет, и судијата Џејмс Р. Dunbar. во 1903, првиот автомобилски инженеринг училиште во земјата е основана следи од страна на Факултетот за трговија и финансии во 1907. Ден класи започна во 1909. во 1916, нацрт-законот беше воведен во Масачусетс законодавната да се приклучи на институт, Североисточен колеџ. По значителна дебата и истрагата беше усвоен во март 1916.

во март 30, 1917, Френк Палмер Speare беше инаугуриран новиот првиот претседател на колеџот. Пет години подоцна, училиштето го промени своето име Североисточен универзитет подобро да ги одразуваат зголемување на длабочината на својата настава. Во март 1923, Универзитетот обезбедува општа степен доделување на енергија од законодавниот дом, со исклучок на A.B., на S.B., и медицинскиот степени.

Колеџот на Либералната науките е додаден во 1935. Две години подоцна, Североисточен универзитет Corporation е основана, со одборот на доверители составен од 31 членови на Универзитетот и 8 од ИМКА. во 1948 Североисточен се целосно одвојување од ИМКА.

По Втората светска војна почна Североисточен прием на жени. Во повоениот образовни бум Универзитетот создадена на Академијата за образование (1953), Универзитетскиот колеџ (сега се нарекува колеџ за Професионални студии) (1960), и колеџи за фармација и медицински сестри (1964) (подоцна комбинираат во Bouvé Колеџот за здравствени науки). На Колеџот за правда (1967) проследено, тогаш колеџ за компјутерски науки (1982) (одтогаш преименувана во колеџ на компјутерски и информациски науки).

До почетокот на 1980-тите години на еднократниот ноќ патнички училиште порасна на речиси 60,000 enrollees. Со 1989-1990 Упис на факултет се намали на околу 40,000 целосно, со скратено работно време, и студентите вечер, и во 1990 прва класа со повеќе живо на кампусот од учениците патнички дипломира. По пензионирањето на претседателот Кенет Рајдер 1989 Универзитетот усвои бавно и повеќе внимателен пристап во промената на. историски, тоа беше прифаќање помеѓу 7,500 и 10,000 студенти годишно врз основа на апликации од околу 15,000 до 20,000 со стапки на прифаќање помеѓу 50% и 75% во зависност од програмата. стапки на осипување беа огромни, со 25% бруцоши стапка на осипување и стапка на дипломирање подолу 50%, само со 40% на 5,672 студентите на додипломски студии со полно работно време ден запишани во есента на 1984 дипломираат со 1989.

Кога претседателот Џон Кари напушти функцијата во 1996 населението на универзитетот биле систематски се намали за околу 25,000. Новиот претседател Ричард Freeland одлучи да се фокусира на регрутирање на тип на студентите кои веќе беа дипломирањето како премиер демографски училиштето. Во почетокот на 1990-тите, Универзитетот намали нејзината големина Новак класа од околу 4,500 студентите да 2,800 со цел да стане повеќе селективен, и почна $485 милиони изградба програма во која беа вклучени домови, академски и истражувачки капацитети, и спортски центри. меѓу 1996 и 2006 просечните резултати SAT се зголеми повеќе од 200 поени, задржување стапки се зголемија драстично, и апликации двојно се зголеми.

За време на транзицијата на Универзитетот, студентите доживеа реорганизација на образовниот систем на ко-оперативец за подобро интегрирање на учење во училница со искуство на работно место. со полно работно време степен програма се префрли од четири четвртина систем на два семестри и традиционалните две летни “minimesters”, дозволувајќи им на учениците да и истражувам подлабоко во нивните академски курсеви и искуство повеќе, повеќе суштински пласмани Co-op.

Во текот на трансформација, Често повторуваните цел претседателот Фриленд беше да се бори на врвот 100 на U.S. Вести & Светската Report'srankings. Со ова се остварува со 2005 трансформацијата од патување училиште на националните истражувачки универзитет беше завршена. Freeland се повлече од функцијата во август 15, 2006 и беше заменет од страна на д-р. Јосиф Аун, поранешен декан на Универзитетот во Јужна California.Aoun спроведува децентрализирано управување со модел, давање на Универзитетот декани повеќе контрола врз нивните буџети, одлуки факултет вработување, и прибирање финансиски средства.

Како дел од пет години, $75 милиони академски план за инвестиции што се одвиваше од 2004 и 2009 Универзитетот се концентрира на образование додипломски студии, основни постдипломски професионални програми, и центри за истражување совршеност. Факултетот е првично да биде зајакната со 100 нови tenured и мандат-песна професори, подоцна се прошири и на 300 дополнителен мандат и мандат-песна факултет во интердисциплинарни области. Аун, исто така, стави повеќе акцент на подобрување на односите во заедницата од страна на дојдеме до лидерите на околните населби на универзитетот. во прилог, Аун создаде повеќе академски партнерства со други институции во областа на Бостон, вклучувајќи Тафтс, Хебрејски Академијата, како и на Факултетот за Музејот на ликовни уметности.[се бара извор]

За ова време, Североисточен има напреднато во националниот ВТА. Го стави 42-та во 2014-15 U.S. Вести & светот Вести извештај’s “Најдобар Водич колеџи”, на 7 позиција скок од 2013-2014 и 27 место добивка само од 2010-2011. Некои тврдат дека неодамнешниот пораст Североисточен во ранг-листа покажува дека универзитетот "испукани кодот" на академски ранг, додека други тврдат дека тоа го сфатиле како да се "игра на системот".


Дали сакаш разговараат Североисточен универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Североисточен универзитет на сајтот


Фото


слики: Североисточен универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Североисточен универзитет

Зачлени се за да разговараат за Североисточен универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.