Универзитетот на Калифорнија, Ирвин

Универзитетот на Калифорнија, Ирвин. Студија во САД. EducationBro.com

Универзитетот на Калифорнија, Irvine Details

Се запишат на Универзитетот на Калифорнија, Ирвин

Преглед


Универзитетот на Калифорнија, Irvine is a public institution that was founded in 1965.

школарина во Универзитетот на Калифорнија, Ирвин се $38,000 (Приближно.).

На сончевата кампусот на Универзитетот на Калифорнија, Ирвин, студентите не треба да одат далеку за декомпресија по класа. Тихиот Океан е брз 5-милја патување далеку, привлекување на сурфери, морнари и sunbathers слично. Со седиште во округот Оринџ, раздвижениот кампусот е дом на повеќе од 500 студентски организации, вклучувајќи ги и речиси 50 братства и sororities. УЗ-Ирвин Anteaters се натпреваруваат во дивизија I ниво во Big Западна конференција, бодреа од страна на не-традиционални маскота Петар мравојад и група на фанови студент нарекува Eater Нација. Додека УЗ Ирвин е познат како патнички училиште, Универзитетот функционери се обидоа да се борат против тој статус, нудејќи им повеќе опции на кампусот престој. Бруцоши не се обврзани да живеат на кампусот, но не повеќе од три четвртини од првата година студентите избираат да го стори тоа. Прв околу УЗ Ирвин е лесно со ZotWheels училиштето, флота од сина и златна велосипеди што студентите можат да ги собереш и да се прошетаат на четири локации кампусот. Патници кои бараат да бидат енергетски поефикасни може да carpool во кампусот со другите ученици преку Zimride Rideshare заедницата на Универзитетот.

истражувачка институција на специјализирана во областите како што се ракот и невронски мрежи студии во комбинација со високо рангиран Ирвин Медицинскиот центар УЗ. Програми за постдипломски студии се високо ценета во УЗ Ирвин, премногу, со различни специјални придонеси на Пол Merage школа за бизнис и на Хенри Samueli Факултетот за инженерство,. На универзитетот, исто така заработи признанија за својата еко-пријателски мерки, промовирање на зелени иницијативи преку студентски групи како Anteaters за рециклирање и конзервација. Познати-УЗ Ирвин алумни вклучуваат поранешниот “Saturday Night Live” Актерот Џон Ловиц, Грег Louganis, четирикратен олимписки medality во нуркање, и автор Алис Sebold, кој го напиша “Прекрасната Коските.”

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • уметност
 • биолошки науки
 • бизнис
 • образование
 • инженеринг
 • хуманистички
 • информации & компјутерски науки
 • интердисциплинарни студии
 • Законот
 • медицина
 • Nursing Science
 • фармацевтски науки
 • физички науки
 • Јавното здравство
 • Social Ecology
 • Општествени науки

историја


Универзитетот на Калифорнија, Irvine was one of three new University of California campuses established in the 1960s under the California Master Plan for Higher Education with theSan Diego and Santa Cruz campuses.During the 1950s, the University of California saw the need for the new campuses to handle both the large number of college-bound World War II veterans (largely due to the G. јас. Бил) and the expected increase in enrollment from the post-war baby boom. One of the new campuses was to be in the Los Angeles area; the location selected was Irvine Ranch, an area of agricultural land bisecting Orange County from north to south. This site was chosen to accommodate the county’s growing population, complement the growth of nearby UCLA and UC Riverside, and allow for the construction of a master planned community in the surrounding area.

One of two identical UCI signs that face the main campuswestern entrance.

Unlike most other University of California campuses, UCI was not named for the city it was built in; at the time of the university’s founding (1965), the current city of Irvine (incorporated in 1971) did not exist. Името “Ирвин” is a reference to James Irvine, a landowner who administered the 94,000-acre (38,000 тој има) Irvine Ranch. во 1960, The Irvine Company sold 1,000 акри (400 тој има) of the Irvine Ranch to the University of California for one dollar, since a company policy prohibited the donation of property to a public entity. The University purchased an additional 510 акри (210 тој има) во 1964 for housing and commercial developments. Much of the land that was not purchased by UCI (which is now occupied by the cities of Irvine, Tustin, Newport Beach, and Newport Coast) is now held under The Irvine Company. За ова време, the University also hired William Pereira and Associates as the Master Planner of the Irvine Ranch area. Pereira intended for the UC Irvine campus to complement the neighboring community, and the two grew in tandem. Soon after UC Irvine opened in 1965, the City of Irvine became incorporated and established in 1971 и 1975, односно.

UC Irvine’s first Chancellor, Daniel G. Aldrich, developed the campusfirst academic plan around a College of Arts, писма, и наука, a Graduate School of Administration, and a School of Engineering. На Колеџот за уметност, писма, and Science was composed of twenty majors in five “поделби”: биолошки науки, ликовни уметности, хуманистички, физички науки, и општествени науки (which transformed into the present-day “училишта”). Aldrich was also responsible for implementing the wide variety of flora and fauna on the campus that fit the local Mediterranean climate zone, feeling that it served anaesthetic, животната средина, and educational [purpose].”

јуни 20, 1964, U.S. President Lyndon B. Johnson dedicated UC Irvine before a crowd of 15,000 луѓе, and on October 4, 1965 the campus began operations with 1,589 студентите, 241 членови на персоналот, 119 факултет, и 43 асистенти. Сепак, many of UCI’s buildings were still under construction and landscaping was still in progress, with the campus only at 75% completion. By June 25, 1966, UCI held its first Commencement with fourteen students, which conferred ten Bachelor of Arts degrees, three Master of Arts degrees, and one Doctor of Philosophy degree.

во 1965 the California College of Medicine (originally a school of osteopathy founded in 1896 and the oldest continuously operating medical college in the Southwest) became part of UC Irvine.

во 1976, plans to establish an on-campus hospital were set aside, with the university instead purchasing the Orange County Medical Center (renamed the UC Irvine Medical Center) околу 12 miles from UC Irvine, in the City of Orange.

 


Дали сакаш разговараат за Универзитетот на Калифорнија, Ирвин ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Калифорнија, Irvine on Map


Фото


слики: Универзитетот на Калифорнија, Ирвин официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на Калифорнија, Irvine reviews

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Калифорнија, Ирвин.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.