Универзитетот Вејк Форест

Универзитетот Вејк Форест. Студија во САД. EducationBro списание

Универзитетот Вејк Форест Детали

Се запишат на универзитетот Вејк Форест

Преглед


Универзитетот Вејк Форест е приватна институција која е основана во 1834.

школарина во универзитетот Вејк Форест се $49,000 (Приближно.).

Универзитетот Вејк Форест се наоѓа во Винстон-Салем, Северна Каролина, само неколку часа возење од скијање во Blue Ridge Планини или одмор на плажите во Јужна Каролина. Студии врз за студентски Рекреација нуди интрамурален спорт и отворено патувања, како што кајак на New River, Висат-плови и небото нуркање. Демонот ѓакони, спортски тимови пресрет на, се учесниците на конференцијата на NCAA дивизија јас Атлантскиот брег. Кога Вејк Форест играше ривал Универзитетот Дјук во 1922 и го освои, локален новинар ја опиша играчи Вејк како “демон ѓакони,” и на тој начин, маскота е роден. Студентите мора да живеат на кампусот за шест семестри во една сали на живеење. Грчки организации играат голема улога на Вејк Форест, со членство состои од речиси половина од студентите на телото.

Вејк Форест е составен од шест училишта. Своите програми за постдипломски програми, кои вклучуваат оние кои се во високо рангиран на Правниот факултет,Школата за Бизнис и на Факултетот за медицина. Студенти се запишаа во било Вејк Форест колеџ или бизнис училиште. за 60 проценти од студентите да ги искористат предностите на студии во странство програми Разбуди е понудена во повеќе од 70 земји во светот. Значајни алумни вклучуваат најкраткиот НБА играч на сите времиња, Muggsy Bogues; Легендарниот играч на голф Арнолд Палмер; и новинар и водител Ал Хант.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Wake Forest колеџ

Wake Forest колеџ комбинира интимноста на мало училиште либерални уметности со академската виталноста на истражувачки универзитет. Тоа се одликува со мали димензии и колегијален атмосфера; истакнати факултет на наставник-научници; и почитување на вредностите базирани на образовани вкоренети во цивилизациски. На Колеџот нуди диплома за уметности и диплома на науката степен во широк спектар на дисциплини,.

Факултетот за науките и уметностите

Дипломирал на Факултетот за уметности и науки нуди 27 национално и меѓународно признати мајстори и докторски програми на кампуси Reynolda и Бауман Греј. Дипломирал на Факултетот, исто така, нуди MD / д-р и д-р / MS со Факултетот за медицина; д-р / МБА со Babcock Факултетот за менаџмент; на MDiv / м-р со Факултетот за Божество; и степени во биомедицински инженеринг низ Вирџинија Техника Универзитетот Вејк Форест школа за биомедицински инженеринг и науки.

Школата за Бизнис

На Факултетот за бизнис се стреми да развие страст и етички бизнис лидери кои се резултатите со интегритет и преку обезбедување на мисла раководство дека напредокот на практиката на управување. Како резултат, Универзитетот Вејк Форест школа за бизнис е рангирана меѓу нацијата најдобрите бизнис школи од повеќето големи ранг организации. Со широк спектар на додипломски и постдипломски бизнис степен програми, Школата за Бизнис нуди многу опции за да го следат вашиот бизнис степен дипломиран. Ние нудиме со полно работно време и со скратено работно време студија во Винстон-Салем (главната кампус) и со скратено работно време студија, вклучувајќи програма сабота, преку нашите Шарлот кампусот.

Факултетот за Божество

На Факултетот за Божество е еден од само пет Вселенски божественоста училишта на U.S. И Светот Вести Извештај универзитет, кој е постојано рангирана меѓу првите 30 универзитети во државата. Училиштето нуди еден степен, мајстор на Божественоста, но има неколку заеднички дипломи со други училишта и програми на Универзитетот во биоетиката, советување, образование, закон, и одржливост. Покрај тоа, тој нуди поврзани Мајстор на Божество и мајстор на уметноста во управување со степен во партнерство со Високата школа за бизнис. Во рамките на мајстор на Божественоста, студентите ќе можат да се концентрираат во благосостојба и религиозни Лидерство - со акцент на храна и Вера или верата и здравјето на јавноста - Образование, или одржливост. Дипломирани студенти на Факултетот за Божество услуга во различни верски лидерски позиции и во други области - види каде - и 86% од класата на 2015 се вработени или кои сакаат дополнително образование во рок од шест месеци од дипломирањето.

На Правниот факултет

На Правниот факултет, на годишно ниво е рангирана меѓу првите 50 закон училишта во земјата, нуди уникатна блиску семејна атмосфера која ги комбинира традиционалните правни предмети со низа на искуствено учење можности преку клиники и externships.

Факултетот за медицина

На Факултетот за медицина е меѓу првите 32 училишта во земјата во финансирањето за истражувања доделена од страна на Националниот институт за здравство. На Медицинскиот факултет нуди степен доктор на медицина; лекар асистент програма што води кон Магистер на медицински науки; MD / МБА со Babcock Факултетот за менаџмент; и голем број на мајстори и докторски програми во биомедицински науки. На Факултетот за медицина и N.C. Крстител болница состојат од универзитетот Вејк Форест Крстител Медицинскиот центар.

историја


Универзитетот Вејк Форест е основана по Конвенцијата држава Северна Каролина Крстител купи 600-акр (2.4 км2) плантажи од д-р. Калвин Џонс во областа северно од Рали(WAKE COUNTY) наречен “Шума на него.” Новото училиште, дизајнирана за да учат и баптистички свештеници и лаици, отвори во февруари 3, 1834, како прирачник Вејк Форест Институт за труд, именуван затоа што студентите и вработените се бара да потроши половина од секој ден прави рачен труд на плантажа. д-р. Самуел Чекај, баптистички свештеник, е избрана за “главен,” подоцна претседател, на институтот.

во 1838, таа беше преименувана Вејк Форест колеџ, и рачен систем на трудот беше напуштен. Градот кој израснал околу колеџ дојде да се нарекува градот на Вејк Форест. во 1862, За време на Американската граѓанска војна, училиштето затворени поради загубата на повеќето студенти и некои факултет на служба во американската армија на Конфедерацијата. На Колеџот повторно отворена во 1866 и успеваше во текот на следните четири децении, под раководство на претседателите Вашингтон Менли Wingate, Thomas H. Pritchard, и Чарлс Тејлор. во 1894, е основана на Правниот факултет, следи од страна на Факултетот за медицина во 1902. На универзитетот се одржа првата летна сесија во 1921. Леа лабораторија е изградена во 1887-1888, и беше ставена на листата на Национален регистар на историски места во 1975.

Водечките колеџ фигура во почетокот на 20 век беше д-р. WILLIAM L. poteat, надарен биолог и првиот лаик да биде избран за претседател во историјата на колеџот. “д-р. Били” продолжи да се промовира раст, ангажирани многу истакнати професори, и се прошири на науки програма. Тој, исто така, предизвика немири меѓу Северна Каролина Баптисти со силна поддршка на предавање на теоријата на еволуцијата, но на крајот ја доби официјална поддршка од државата Конвенцијата Крстител за академската слобода на колеџ.

На Факултетот за медицина пресели во Винстон-Салем (потоа вториот по големина град во Северна Каролина) во 1941 под надзор на Дин резервирана Корнелиј Карпентер, кој раководи училиштето преку преминот од две години на четири-годишна програма. тогаш на училиште стана theBowman Греј Факултетот за медицина. Следната година, 1942, Wake Forest призна својата прва женски студентите на додипломски студии, по Втората светска војна IIdramatically намалуваше базен на машки студенти.

во 1946, како резултат на големи подароци од Z. Фондацијата Смит Рејнолдс, целиот колеџ се согласи да се пресели во Винстон-Салем, потег што беше завршен за почетокот на есента 1956 термин, под раководство на д-р. Харолд W. Tribble. Чарлс и Марија Babcock (ќерка ofr. J. Рејнолдс) донирани на колеџ за 350 акри (1.4 км2) на полињата и шумите “Reynolda,” својот имот. од 1952 до 1956, Четиринаесет нови згради се изградени на новиот кампус. Овие згради се изградени во Грузија стил. Стариот кампус во Wake Forest беше продаден на држава Конвенцијата Крстител за утврдување на Југоисточна Крстител Богословија.

на април 27, 1962, Разбуди Одборот на доверители шума гласаше да го прифати Едвард Рејнолдс, роден на африканска нација на Гана, како прв црн со полно работно време додипломски во училиштето. Ова го направи Вејк Форест првиот голем приватен универзитет во Јужна за десегрегација. Рејнолдс, трансфер студент од Универзитетот Шо, подоцна стана првиот Црнец, дипломец на универзитетот во 1964, кога тој заработил диплома 's степен во историјата. подоцна, тој отиде за да заработите степени господар на Универзитетот во Охајо и Јеил Божество школа, и д-р. во африканската историја на Универзитетот во Лондон. Тој станал професор по историја на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего и автор на неколку книги по историја.

програма за постдипломски студии е отворена во 1961, и во 1967 на училиште стана целосно акредитирани Универзитетот Вејк Форест. Факултетот за менаџмент на Babcock, сега познат како на Факултетот за бизнис, е основана во 1969. Џејмс Р. Вага ликовни уметности Центар отворен во 1979. во 1986, Вејк Форест доби автономија од Државниот Конвенцијата на Крстител на Северна Каролина и воспостави братска врска со тоа. На Мидлтон куќа и неговата околина 5 акри (2.0 тој има) беше deeded со подарок за Вејк Форест од Филип Hanes и неговата сопруга Шарлот 1992. Донацијата беше завршен во 2011.

На тринаесеттиот претседател на разбудам шума е Nathan O. отворот, поранешен Ректор на Универзитетот во Нотр Дам. Отворот официјално беше поставен за претседател на октомври 20, 2005. Тој ја презеде функцијата во јули 1, 2005, на местото на THOMAS K. HEARN, Џуниор, кој беше во пензија по 22 години во канцеларија.

во септември 16, 2015, Wake Forest најави дека планира да им понуди на додипломски класи во центарот на градот во иновации кварт во Винстон-Салем. во март 18, 2016, Wake Forest најави програми во биомедицински науки и инженерство во својот нов Разбуди центарот на кампусот, отворање во јануари 2017. Разбуди центарот на градот ќе биде во поранешната R.J. Рејнолдс тобако компанија растенијата, до вториот кампусот на Факултетот за медицина, која е поставена да се отвори во јули 2016


Дали сакаш разговараат Универзитетот Вејк Форест ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот Вејк Форест на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Вејк Форест официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Разбуди коментарите Универзитетот шума

Зачлени се за да разговараат на универзитетот Вејк Форест.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.