Ukraina është një nga qarqet më të mëdha në Evropë.

info të shkurtër

kapital : Kyiv

Gjuha zyrtare : ukrainas

Gjuhe te tjera : rusisht

Popullatë : 42,500,000

monedhë : Ukrainian Hryvnia (UAH)

Zona kohore : UTC +2

Drives në anën : e drejtë

Kodi Calling : +380

Universitetet në Ukrainë

Artikuj të dobishme për Ukrainën nga EducationBro Magazine


Official Center Pranimi Ukrainës për studentët e huaj
universitetet më të mira për të studiuar mjekësi në Ukrainë.
Kostoja e jetesës në Ukrainë për studentët e huaj.
Sistemi arsimor në Ukrainë
më i lartë 7 universitetet teknike në Ukrainë
Pse Studimi në Ukrainë?
Official Center Pranimi Ukrainës për studentët e huaj

 

 

Përmbledhje


Ukraina është një president / republikë parlamentare me autoritetin e ndarë mes Kryetari (Kreu i pushtetit ekzekutiv), Verkhovna Rada (pushteti legjislativ, parlament) dhe sistemi gjyqësor. Ligji kryesor është Kushtetuta e miratuar në 1997 Kufijtë janë me Rusinë, Bjellorusi, Poloni, Slovakia, Rumani, Moldovë.
Kryeqyteti është Kyiv (Kiev).
Ndarjet territoriale janë 24 rajonet.
Ukraina është një vend në Evropën Lindore. Ukraina kufizohet me Federatën Ruse në lindje dhe Veri-Lindje, Bjellorusia në veri-perëndim, Poloni,Sllovakia dhe Hungaria në Perëndim, Rumania dhe Moldavia në Jug-Perëndim, dhe Detit të Zi andSea e Azov në Jug dhe Juglindore, përkatësisht. Ajo ka një sipërfaqe prej 603,628 km², duke e bërë atë vendi më i madh në tërësi në Evropë.

Marrëdhëniet e jashtme


në 1999-2001, Ukraina ka shërbyer si një anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të OKB-së. historikisht, Sovjetike Ukraina u bashkua me Kombet e Bashkuara në 1945 si një nga anëtarët e parë pas një kompromis perëndimor me Bashkimin Sovjetik, i cili kishte kërkuar për vende për të gjithë 15 nga republikat e saj të bashkimit. Ukraina ka mbështetur në mënyrë të vazhdueshme paqësore, vendbanimet e negociuara të mosmarrëveshjeve. Ajo ka marrë pjesë në bisedimet Katër-palëshe mbi konfliktin në Moldavi dhe promovuar një zgjidhje paqësore të konfliktit në shtetin post-sovjetike të Gjeorgjisë. Ukraina po ashtu ka dhënë një kontribut thelbësor në operacionet paqeruajtëse të OKB-së që nga viti 1992.
Në ditët e sotme Ukraina ka marrëdhënie të këqija me Federatën Ruse.

klimë


Ukraina ka një klimë të butë kontinentale kryesisht. Reshjet është e shpërndarë në mënyrë disproporcionale; ajo është më e larta në perëndim dhe në veri dhe më e ulët në lindje dhe juglindje. Ukraina perëndimore merr rreth 1,200 milimetra (47.2 inç) e reshjeve në vit, ndërsa Krimea merr rreth 400 milimetra (15.7 inç). Winters ndryshojnë nga të ftohtë përgjatë Detit të Zi për në brendësi të ftohtë më larg. Temperatura mesatare vjetore në Ukrainë varion midis +5..+7 C në veri dhe +11..+13 C në jug.

turizëm


Ukraina zë vendin e 8-të në Evropë për nga numri i turistëve që vizitojnë, në përputhje me renditjen e Organizatës Botërore të Turizmit. Ukraina është një destinacion në udhëkryq mes Evropës Qendrore dhe Lindore, në mes të veriut dhe jugut. Ajo ka vargmale - malet Karpate të përshtatshme për ski, hiking, Peshkimi dhe gjuetia. Vija bregdetare në Detin e Zi është një destinacion popullor verës për pushuesit. Ukraina ka vreshta ku ata prodhojnë verëra amtare, rrënojat e kështjellave të lashta, parqe historike, Kishat ortodokse dhe katolike, si dhe një xhami pak dhe sinagogat. Kiev, Kryeqyteti i vendit ka shumë struktura unike të tilla si Shën Sofia Katedralen dhe bulevardeve të gjera. Ka qytete të tjera të njohura për turistët, si qyteti port Odessa dhe qytetit të vjetër të Lviv në perëndim. Krimea, pak "kontinent" e vet, është një destinacion popullor pushime për turistët për not apo rrezitje dielli në Detin e Zi me klimën e saj të ngrohtë, male me shumë maja, rrafshnalta dhe rrënojat e lashta. Qytetet nuk përfshijnë: Sevastopol dhe Jaltë - Vendndodhja e konferencës së paqes në fund të Luftës së Dytë Botërore. Vizitorët mund të marrë turne lundrim me anije në lumin Dnieper nga Kievi në bregdetin e Detit të Zi. Kuzhina e Ukrainës ka një histori të gjatë dhe ofron një shumëllojshmëri të gjerë të enëve origjinale. Shtatë mrekullitë e Ukrainës janë shtatë monumente historike dhe kulturore të Ukrainës; vendet janë zgjedhur nga publiku i gjerë përmes një votim në internet me bazë në.

Ukraine photo gallery


Gjuhe


Sipas kushtetutës, gjuha shteti i Ukrainës është ukrainas. Russian është folur gjerësisht, sidomos në Ukrainën Lindore dhe Jugore. Ukrainas është folur kryesisht në Ukrainë perëndimore dhe qendrore. Në Ukrainë perëndimore, Ukrainas është edhe gjuha dominuese në qytete (të tilla si Lviv). Në Ukrainë qendrore, Ukrainës dhe Rusisë janë të dyja të përdoren në mënyrë të barabartë në qytete, me Russian qenë më shumë i zakonshëm në Kiev, ndërsa ukrainas është gjuha dominuese në komunitetet rurale. Në Ukrainën Lindore dhe Jugore, Russian është përdorur kryesisht në qytete, dhe Ukrainës është përdorur në zonat rurale. Këto detaje të rezultojë në një ndryshim të rëndësishëm në të gjithë rezultatet e sondazhit të ndryshme, si edhe një riparaqitja e vogël e një pyetje ndryshon përgjigjet e një grupi të konsiderueshëm të njerëzve.
English nuk flitet. midis tyre, njerëzit në të nuk komunikojnë. Nëse ju dëshironi të bisedoni me dikë në gjuhën angleze, është më mirë për të komunikuar me brezin e ri. Për të folur me popullatën lokale në një gjuhë tjetër nuk ka gjasa.

shëndetësor


Sistemi i kujdesit shëndetësor Ukrainës është shtet i subvencionuar dhe të lirë në dispozicion për të gjithë qytetarët e Ukrainës dhe banorëve të regjistruar. megjithatë, kjo nuk është e detyrueshme që të trajtohet në një spital shtetëror, si një numër i komplekseve private shëndetësore nuk ekzistojnë në mbarë vendin. Sektori publik punëson më profesionistët e kujdesit shëndetësor, me ata që punojnë për qendrat private mjekësore zakonisht të mbajtur punësimin e tyre shtetërore si ata janë të mandatuar për të siguruar kujdes në institucionet shëndetësore publike në baza të rregullta.

ekonomi


Ukraina prodhon pothuajse të gjitha llojet e mjeteve të transportit dhe anijen. aeroplanë Antonov dhe kamionë KrAZ janë të eksportohet në shumë vende. Pjesa më e madhe e eksporteve të Ukrainës janë shitur në Bashkimin Evropian dhe CIS. Që nga pavarësia, Ukraina ka ruajtur agjencinë e vet të hapësirës, Agjencia Kombëtare e Hapësirës e Ukrainës (NSAU). Ukraina u bë një pjesëmarrëse aktive në eksplorimin e hapësirës shkencore dhe misione të largëta sensing. Ndërmjet 1991 dhe 2007, Ukraina ka nisur gjashtë satelitë vetë bërë dhe 101 automjetet nisë, dhe të vazhdojë për të hartuar anijen. Vendi importon furnizimit më energji, sidomos të naftës dhe të gazit natyror, dhe në masë të madhe varet nga Rusia si furnizues të saj të energjisë. Derisa 25 për qind e gazit natyror në Ukrainë vjen nga burimet e brendshme, për 35 për qind vjen nga Rusia dhe pjesa e mbetur 40 për qind nga Azia Qendrore përmes rrugëve tranzite se kontrollet Rusia. Në të njëjtën kohë, 85 për qind e gazit rus është dorëzuar në Evropën Perëndimore përmes Ukrainës. sektorët në rritje të ekonomisë Ukrainës përfshijnë teknologjinë e informacionit (IT) treg, i cili kryesonte të gjitha vendet e tjera të Europës Qendrore dhe Lindore në 2007, rritje të disa 40 përqind. Ukraina renditet e katërta në botë në numrin e profesionistëve të IT vërtetuar pas Shteteve të Bashkuara, India dhe Rusia.

kuzhinë


Dietë tradicionale ukrainase përfshin pulë, mish derri, mish lope, peshk dhe kërpudha. Ukrainasit po ashtu kanë tendencë për të ngrënë një shumë patate, kokrra, perime të freskëta dhe turshi. Enët popullore tradicionale përfshijnë varenyky (dumplings ziera me kërpudha, patate, lakër turshi, gjizë ose qershi), Borsch (supë bërë nga panxhar, lakër dhe kërpudha ose mish) dhe holubtsy (Rrotullon mbushur lakër mbushur me oriz, karrota dhe mish). Specialitete ukrainas të përfshijë edhe Chicken Kiev dhe Kiev Cake. Ukrainasit pi fruta zier, lëngje, qumësht, dhallë (ata bëjnë gjizë nga kjo), ujë mineral, Çaj dhe kafe, birrë, verë dhe horilka.

Situata aktuale politike dhe ndikimi i saj në studentët e huaj


aktualisht, studentët e huaj nuk mund të mësojnë në universitete të vendosura në territorin e Krimesë dhe disa qytete të Donetsk dhe Lugansk rajone.
megjithatë, shumica e universiteteve kanë transferuar strehimin e tyre në qytete të tjera të Ukrainës dhe të vazhdojë për të trajnuar studentët. EdukationBro nuk rekomandon studentët që do të vijnë për të studiuar në universitetet që janë të vendosura fizikisht në territorin e Krimesë, Donetsk dhe Lugansk rajone. Arsimi në pjesën tjetër të vendit është absolutisht e sigurt dhe studentët nuk janë ballafaquar me ndonjë problem duke studiuar atje.

Universitetet në Ukrainë