La Trobe University

La Trobe University Australia

La Trobe University Details

 • vend : Australi
 • qytet : melbourne
 • akronim : LTU
 • i themeluar : 1964
 • studentët (përafërsisht.) : 37000
 • Mos harroni të diskutuar La Trobe University
Regjistrohen në La Trobe University

Përmbledhje


La Trobe University është një Australian multi-kampus universitar kërkimore publike kampus anije të cilit, kampus të mëdha metropolitane në vend, është e vendosur në Bundoora, Victoria.

Universiteti është themeluar në 1964 pas pëlqimin e të Akti La Trobe University nga Parlamenti Viktoriane në 9 Dhjetor të atij viti, bëhet universiteti i tretë në shtet dhe universiteti dymbëdhjetë në Australi. Edhe pse kjo nuk do të ndajnë estetikë arkitektonike e shokët e tij ranor, në thelbin e vet La Trobe, sa më shumë që Monash, ishte “ndër të fundit e universiteteve të vjetër në Australi”. E aspiratave të shumta për La Trobe nga themeluesit e saj, një nga arritjet e saj më të shquar, dhe një burim i madh krenarie universitar, ka qenë përkushtimin e saj të gjatë në këmbë për të siguruar qasje në arsimin e lartë për ata që tradicionalisht të përjashtuara nga sektori. Në 2015 ajo u rendit në krye 100 universitetet nën 50 në Times Arsimit të Lartë Universitare Botërore renditjen. Përveç kësaj, 2015-16 treguesit e performancës të vendosura La Trobe si 12 në Australi për mësimdhënie, 11th për kërkime, dhe 13 për të ardhurat e industrisë.

Kampusi origjinale dhe kryesor La Trobe është e vendosur në zonën metropolitane Melbourne, në periferi të Bundoora. Ajo ka dy kampuse të tjera të mëdha të vendosura në qytetin rajonale viktoriane e Bendigo dhe qytetet binjake kufitare e Albury-Wodonga. Universiteti ka dy më të vogla kampuse rajonale në Mildura dhe Shepparton dhe tre kampuset vogla CBD: dy në Melburn në Franklin Street dhe Collins Street dhe një në York Street në Sydney.

La Trobe ofron universitare dhe kurset pasuniversitare në dy kolegjet e saj të Arteve, Shkenca Sociale dhe Tregtisë (Assc) dhe Shkencës, Shëndeti dhe Inxhinieri (SHE). Assc përbëhet nga katër shkollat ​​e biznesit, arsim, Humane dhe Shkencave Sociale, dhe Ligji, ndërsa SHE përbëhet nga nëntë shkolla të Aleate Shëndetësisë, Sistemet e Aplikuara Biologji, kanceri Medicine, Inxhinieri dhe Shkencave matematike, Shkencat e jetes, Shkenca molekulare, Infermieri dhe Mami, Psikologji dhe Shëndetit Publik dhe Shëndeti Rural.

La Trobe është konsideruar të jetë veçanërisht i fortë në fushën e artit dhe humane; kjo u reflektua në 2014 QS Botërore Universiteti renditjen ku ajo u rendit në krye 200 universitetet ndërkombëtare për artet dhe shkencat humane. Ajo u rendit e 38-në botë në fushën e arkeologjisë, historia e lashtë dhe klasike, ndërsa sociologjia, komunikim, Studimet e medias dhe gjuhësi gjithë shënoi në krye 100. Ajo u rendit edhe në krye 100 universitetet për artet dhe shkencat humane në 2014-15 Times Arsimit të Lartë Universitare Botërore renditjen, ku ishte numri një universitet Australian për të ardhurat e industrisë. La Trobe gjithashtu përmban një Masters fortë i Administrimit të Biznesit (MBA) program i cili është renditur në krye 200 shkollat ​​e biznesit nga QS Global renditjen që nga viti 2010. Në 2014 La Trobe MBA u rendit 14 në Azi, 4th në Australi dhe 2 në Victoria nga QS Global renditjen.

Në aspektin e cilësisë së hulumtimit, Forca ekspozitave universitare në fushën e artit dhe humane, dhe shkencat biologjike dhe bioteknikë. Në 2015 La Trobe u rendit e 3 në Victoria në Përsosmëri e Këshillit Research Australiane në Kërkime për në Australi (ERA) raport.

La Trobe është një universitet gjelbëruar dhe një anëtar i Universiteteve Kërkimore Inovative.

Për shumicën e historisë së saj La Trobe ka qenë konsideruar si një bastion i mendimit radikal dhe progresive në Australi, kryesisht burojnë nga aktivizmi fortë të studentëve në universitet gjatë viteve 1960 dhe 1970. Edhe pse jo aq i përhapur sa ishte në shekullin e 20, është një reputacion që mbahen ende.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • biznes
 • Computing dhe Inxhinieri
 • arsim
 • Shkenca Shëndetësi dhe punë sociale
 • sport, Turizmit dhe Mikpritjes
 • Ligji dhe Studime Ligjore
 • Outdoor dhe Edukimi Mjedisor
 • Këshillim dhe psikoterapi
 • Shkenca dhe Psikologji
 • Art dhe Dizajn
 • Arts, komunikim, shkencat humane, Shkencat shoqërore

histori


La Trobe ka qenë një nga universitetet pioniere të Australisë për më shumë se dyzet e pesë vjet. Zbuloni historinë tonë unik, duke përfshirë edhe motoja jonë dhe stemën.

Festimi mbi 40 vjet të historisë

Në 1967, 552 studentë të regjistruar në La Trobe University, Universiteti i tretë për të hapur në Victoria.

Ajo është rritur për të akomoduar më shumë se 30,000 Studentët duke përfshirë përafërsisht 7,600 studentë ndërkombëtarë nga mbi 90 vendet.

Ne tani kemi një rrjet të kampuset me 21,000 studentët në kampus tonë Melbourne dhe mbi 5,900 në kampuset tona në Albury-Wodonga, Bendigo, Mildura, Melbourne City dhe Shepparton.

Past Kancelarët dhe Zv kancelarët

Angazhimi La Trobe universitetit për përsosmëri mësimdhënies ka qenë i mbikëqyrur nga disa njerëz me të vërtetë frymëzues. Liderët që kanë formuar universitetin, dhe jetët e mijëra e nxënësve që kanë ndjekur La Trobe gjatë katër dekadave të kaluara.

kancelarët e kaluara E kaluara Vice-kancelarët
Sir Archibald Glenn OBE: 1967 – 1972 David Myers: 1965 – 1976
Hon Z. Drejtësisë Reginald Smithers: 1972-1980 John Scott: 1977 – 1989
Hon Mr Justice Richard McGarvie: 1980-1992 Michael Osborne: 1990 – 2006
Emeritus Profesor Nancy F Millis AC: 1992-2006 Brian Stoddart: 2006
Dr Sylvia Walton AO: 2006 - 2011 Paul Johnson: 2007 – 2011

Emri University

La Trobe University u emërua pas Charles Joseph La Trobe, Superintendent i parë i Qarkut të Port Phillip nga 1839 te 1850 dhe i pari Toger-Guvernatori i kolonisë së re të Victoria nga 1851 te 1854. Ai ishte një njeri i nxitur nga nevoja e tij për të bërë një ndryshim në komunitetet ai shërbeu, duke lënë një trashëgimi që vazhdon sot në La Trobe University.

Sir Charles La Trobe bëri më shumë për të krijuar shtetin Australian të Viktoria se çdo njeri tjetër. Nga dashuria e tij e mjedisit Australian dhe konservimin e saj, Plani i tij ambicioz për të transformuar koloni e Victoria, për shqetësimin e tij për mirëqenien e Australianët parë, Ai ishte një njeri i shtyrë thellë nga vlerat progresive sociale.

Vlerat e tij janë jehonë në misionin themelues La Trobe University për të shërbyer komunitetit me përmirësimin e qasjes në arsimin e lartë, dhe kjo është një traditë që vazhdon sot me një varg të programeve dhe iniciativave për të rritur normat e larta të pjesëmarrjes arsimi mesin Victoria’ komunitetet e pafavorizuara.


A doni diskutuar La Trobe University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


La Trobe University në hartën


Foto


Fotografitë: La Trobe University zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Shqyrtime La Trobe University

Join për të diskutuar e La Trobe University.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.