Universiteti Dalhousie

Universiteti Dalhousie. Studimi në Kanada.

Dalhousie University Details

Regjistrohen në Universitetin Dalhousie

Përmbledhje


Universiteti Dalhousie (nga) është një universitet publik hulumtues në Nova Scotia, Kanadë, me tre kampuset në Halifax, dhe një i katërt në Bibël Hill. Dalhousie ofron më shumë se 4,000 kurse dhe 180 Programet shkallë në dymbëdhjetë universitare, diplomim, dhe fakultetet profesionale. Universiteti është anëtar i U15, një grup i universiteteve kërkimore intensive në Kanada.

Dalhousie është themeluar si një kolegj josektare në 1818 nga Lejtnant Guvernatori eponymous e Nova Scotia, George Ramsay, 9th Earl i Dalhousie. Kolegji nuk ka mbajtur klasa e parë deri në 1838, deri atëherë vepron në mënyrë sporadike për shkak të vështirësive financiare. Ajo u rihap për herë të tretë në 1863 pas një riorganizim që solli një ndryshim të emrit të “Guvernatorët e Dalhousie College dhe Universitetin”. Universiteti ndryshoi zyrtarisht emrin e saj për të “Universiteti Dalhousie” në 1997 nëpërmjet legjislacionit provinciale, i njëjti legjislacion që u bashkua institucionin me Universitetin Teknik të Nova Scotia.

alumni dukshëm e universitetit përfshijnë një fituesi i Çmimit Nobel, Dy Kryeministrat kanadeze, Dy fitues të çmimit Herzberg, një NASAastronaut i cili ishte gruaja e parë amerikane për të ecur në hapësirë, 89 Rhodes Dijetarët, dhe një varg të zyrtarëve të tjerë të lartë të qeverisë, akademikë, dhe liderët e biznesit. Universiteti renditet 235 në 2014 QS Botërore Universiteti renditjen,[4] 226-250th në 2014-2015 Times Arsimit të Lartë Universitare Botërore renditjen, dhe 201-300th në 2014 Renditja akademike e universiteteve botërore.[6]Dalhousie është një qendër për hulumtime detare, dhe është presë në selinë e Ndjekja Rrjetit Oqeani.

Sistemi i Dalhousie bibliotekës funksionon bibliotekën më të madhe në Atlantik Kanada, dhe mban grumbullimin më të madh të materialit të burimeve bujqësore në rajon. Universiteti vepron një total prej katërmbëdhjetë rezidencat. Aktualisht janë dy unionet e studentëve që përfaqësojnë interesat e studentëve në universitet: Bashkimi Student Dalhousie dhe Shoqata Dalhousie për studentët e diplomuar. Ekipet Varsity Dalhousie-së, Tigrat, konkurrojnë në konferencën Universitetin Atlantik Sport te kanadez ndëruniversitar Sportit. Fakulteti i ekipeve të universitetit Bujqësisë Dalhousie quhen deshtë Dalhousie, dhe të konkurrojnë në ACAA dhe CCAA. Dalhousie është një universitet coeducational me më shumë se 18,000 studentët dhe 110,000 alumni.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • bujqësi
 • Arkitektura dhe Planifikimi
 • Arte dhe Shkenca shoqërore
 • Shkenca Kompjuterike
 • Stomatologji
 • inxhinieri
 • Studimet pasuniversitare
 • shëndetësore Profesionet
 • ligj
 • drejtuesit
 • mjekësi
 • shkencë

histori


Ne jemi krenarë për të kaluarën tonë dhe të sigurt në të ardhmen tonë. themeluar në 1818, Dalhousie ka dhënë një arsim të jashtëzakonshme për pothuajse 200 vjet. Me shtimin e Campus tonë Bujqësore në 2012, arrijnë jonë vazhdon të zgjerohet përtej Halifax dhe në pjesë të tjera të krahinës.

origjinë

Në fillim të shekullit 19, George Ramsay, Earl i nëntë i Dalhousie dhe Nova Scotia lejtnant-Guvernatorit në atë kohë, të kërkuar për të krijuar një kolegj Halifax të hapur për të gjithë, pavarësisht nga klasa apo besimit.

Plaçka e luftës i ka ndihmuar të përmbushur ëndrrën e tij. Gjatë Luftës së 1812, Castine, një port i vogël në Maine, ishte duke u përdorur si bazë nga privateers amerikanë që ngacmuan anije përgjatë bregdetar Lindore. Britania i dërgoi një forcë Royal Navy nga Halifax për të kapur Castine dhe kthyer atë në një port doganore të hyrjes. Kur mbaroi lufta, marina kthye në Halifax me paratë që kishte mbledhur si detyrimet doganore. Lord Dalhousie investuar 7,000 paund i këtij thesari si një dhunti për kolegj dhe të vënë mënjanë 3,000 £ për ndërtimin e saj. Kont modeluar kolegj axhami pas Universitetin e Edinburgut, pranë shtëpisë së tij skocez.

lufton hershme

Pas kolegj u themelua në 1818, Lord Dalhousie u emërua Guvernator i Përgjithshëm i Kanadasë dhe u largua Halifax. Pa ndikimin e tij, institucioni pengoheshin. Udhëzimi i parë nuk është ofruar deri 1838. puna e tij ishte vetëm me ndërprerje dhe diploma nuk u dha për disa kohë.

gati 50 vjet pas fillimit të tij, kolegji u riorganizua. Në 1863, Dalhousie hapur me gjashtë profesorë dhe një mësues. gradë e para janë dhënë në 1866. Trupi Studenti atë vit përbëhej nga 28 studentët duke punuar për gradë dhe 28 studentët rastit.

Paratë vazhdon të jetë një problem për institucionin e ri. Në 1879, dukej sikur universiteti mund të dështojnë deri në George Munro, një i pasur botues New York me rrënjët Nova Scotia, filloi dhuruar në universitet. Gjate viteve, ai ka kontribuar pesë professorships pajisura dhe rreth $83,000 në bursa dhe ekspozita. Në 1999, vlera e këtyre dhuratave është vlerësuar të jetë me vlerë më shumë se $8 milion. Për shpëtimin e universitetit nga mbyllja, një festë të veçantë universitet, George Day Munro, është vërejtur të parë të premten në shkurt. Që dhuratën e tij, një traditë e bujarisë, nga donatorët mëdha dhe të vogla, ka krijuar universitetin lulëzuar e sotme.

bërë lëvizje

Vendi origjinal i kolegjit ishte mbi të Grand Parade, në qendër të Halifax ku Hall Qyteti qëndron. Në 1886, universiteti u zhvendos të Forrest Building në kampus sotme Carleton dhe u përhap gradualisht të zënë Studley Campus.

Në shekullin e 20, Dalhousie u rrit në mënyrë të qëndrueshme. në prill 1, 1997, Dalhousie shkrirë së bashku me Universitetin Teknik të Nova Scotia (vozat), një tjetër universitet me bazë në Halifax, duke forcuar aftësinë e universitetit për të eksploruar teknologjive të reja të aplikuara. Kjo përfshinte një Fakulteti të krijuar rishtazi të Shkencave Kompjuterike. Emri i institucionit shkrirë së bashku vazhduar si Universiteti Dalhousie.

Epoka moderne

Dalhousie vazhdon të rritet. Ekipet e ndërtimit kanë qenë një pamje e shpeshtë në Studley Campus. objekteve të reja në vitet e fundit përfshijnë Marion McCain Arts dhe Shkenca Sociale Building, u hap në 2001, the Kenneth C. Rowe Ndërtimi Menaxhimi, zbuloi zyrtarisht në 2005, theMona Campbell Building, u hap në vjeshtë 2010, dhe inovative Ocean Sciences Building, u hap në qershor 2013. Shtimi më i fundit është LeMarchant Place, në shtëpi në mbi 300 studentët dhe një shumëllojshmëri të shërbimeve të studentëve, e cila u hap në shtator 2014.

Në ceremoni mbledhje në tetor 2006, Dalhousie tejkaluar 100,000 Të diplomuarit. Moment historik erdhi 140 vjet pas Dalhousie dhënë të saj Dy Bachelor parë e Arteve gradë Joseph Henry Chase dhe Robert Shaw në 1866. Margaret Florence Newcombe ishte gruaja e parë për të diplomuar, me një BA në 1885, dhe para diplomuar black ligji, James Robinson Johnston, diplomuar në 1896.

në shtator 1, 2012, Dalhousie hyrë në një epokë të mrekullueshme. Universiteti shkrirë së bashku me Nova Scotia College bujqësore (NSAC) në Truro-tani Fakultetin e Bujqësisë, mikpritëse fakultet, Stafi dhe gati 1,000 studentë të rinj në familjen Dalhousie.


A doni diskutuar në Universitetin Dalhousie ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti Dalhousie në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti Dalhousie zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

komente Universiteti Dalhousie

Bashkohen për të diskutuar në Universitetin Dalhousie.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.