Universiteti i Western Ontario

Universiteti Perëndimor në Kanada. Studimi në Kanada. Arsimimi në Amerikë

University of Western Ontario Details

Regjistrohen në Universitetin e Western Ontario

Përmbledhje


The Universiteti i Western Ontario (Uwo), ri-quajtur si University Perëndimor, ndodhet një universitet kërkimor publik në Londër, Ontario, Kanadë.

Universiteti u themelua më 7 marsh 1878 nga Peshkopi Isaac Hellmuth të Dioqezës Anglikane të Huron si “Universiteti perëndimor i Londrës Ontario.” Ajo inkorporuar Huron University College, e cila ishte themeluar në 1863. katër fakultete e parë ishin Arts, hyjni, Law and Medicine. Universiteti perëndimor i Londrës u bë përfundimisht jo-fetare në 1908.

Sipas 2015 Renditja akademike e universiteteve botërore (ARWU) renditjen, universiteti renditet 201-300 në botë dhe 7-16 në Kanada. The 2011 Universiteti QS Botërore renditjen renditet universiteti 157 në botë, duke e bërë atë shtatë në Kanada. Disa nga programet perëndimore janë renditur edhe në renditjen individuale. shkencat sociale në Western u rendit e 96 në botë në 2010 QS Botërore Universiteti renditjen, dhe Ivey School Business Western u renditur nga 1 në botë në Global MBA Kategoria e Bloomberg Businessweek.

Trupi Co-arsimore perëndimore Student të gjatë 24,000 përfaqëson 107 vende të botës dhe dijetarët perëndimorë kanë krijuar kërkimore dhe arsimore bashkëpunimeve dhe partneriteteve në çdo kontinent. Ka më shumë se 306,000 alumni të cilët janë aktive ndërkombëtarisht, jetojnë dhe punojnë rreth globit. alumni të rëndësishme përfshijnë zyrtarë të qeverisë, akademikë, udhëheqësit e biznesit,nobelistë, Rhodes Dijetarët, dhe shokët e shquar.

Ekipet Varsity Perëndimore, njohur si Mustangs Perëndimor, konkurrojnë në konferencën e Ontario University Atletikës së ndëruniversitar Sportit kanadez.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • Arts & shkencat humane
 • Don Wright Fakulteti i Muzikës
 • arsim
 • inxhinieri
 • Diplomim & Studimet Akademik
 • Shëndeti Shkenca
 • informacion & Studimet Media
 • ligj
 • Shkolla e Biznesit Ivey
 • Schulich Medicine & Stomatologji
 • shkencë
 • Shkenca shoqërore

histori


Nga aspiratat fillestare të Peshkopit Hellmuth në kërkimin e njohur ndërkombëtarisht e dijetarëve tanë të lartë sot, këta liderë e vizionit, Guximi dhe imagjinata kanë shikuar gjithmonë për të ardhmen në formësimin universitet perëndimor.

Themeluar në mars 7, 1878 nga Peshkopi Isaac Hellmuth (1817-1901) i Dioqezës Anglikane të Huron, "Universiteti perëndimor i Londrës Ontario 'hapi dyert e saj për studentët për herë të parë në 1881 me katër fakultete - Arteve, hyjni, Law and Medicine.

Në 1916, Kampusi i tanishëm u ble nga familja Kingsmill, dhe ne 1923 universiteti u riemërua Universiteti i Western Ontario.

Që nga klasa e parë që u diplomua në 1883, universiteti është bërë një qendër të gjallë e të mësuarit. përmes 12 fakultete dhe tri kolegje universitare lidhur, sot Western ofron studentëve të tij 36,000-plus më shumë se 400 specializime, diploma dhe të mitur.

Ajo ishte në perëndimore ku Sir Frederick Banting u rrit nga një gjumë i shqetësuar në 1920 dhe shkroi jashtë 25 fjalë që çuan në zbulimin e tij të insulinës.

Ajo ishte në perëndimore ku programi i parë Zhytje French Kanadasë është themeluar në Trois-Pistoles, Québec, në 1932 - një program që vazhdon edhe sot.

Ajo ishte në perëndimore, ku studiuesit e udhëhequr nga Ivan Smith zhvilluar e parë 'kobalt bombë' në botë për të trajtuar kancerin në 1951, rritur normën shërim për kancer të qafës së mitrës në 75 për qind nga 25 për qind.

Dhe ndërsa rrënjët tona ekselencës vetë në histori, Perëndimore vazhdon të syrit zbulimet e gjeneratës së ardhshme.

perëndimor, një lider në inxhinieri erës që 1965, testimin e strukturave të tilla si Qendrës Botërore të Tregtisë, Sears Tower dhe Jakarta Tower, do të vazhdojë dominimin e saj me hapjen e objektit të kërkimit WindEEE Dome.

perëndimor, një lider në arsimin e biznesit që nga themelimi i saj, ka vazhduar të udhëheqë në shtëpi dhe jashtë vendit në sajë të ndërtimit të një shtet-e-artit-Richard Ivey Shkolla e Biznesit në 2012 dhe hapja e kampusit shkolla e parë të biznesit në Amerikën e Veriut në Hong Kong në 1998.

perëndimor, një udhëheqës mjekësore avancimin nga themelimi i saj, ka vazhduar të shtyjë risi më të fundit, kur një vaksinë HIV zhvilluar nga Dr. Chil-Yong Kang marrë miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Drug Shteteve të Bashkuara për të filluar provat klinike të njeriut, një para e këtij lloji, në 2012.


A doni diskutuar Universitetin e Western Ontario ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


University of Western Ontario në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti i Western Ontario zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

University of Western Ontario komente

Join për të diskutuar të Universitetit të Western Ontario.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.