Wake Forest University

Wake Forest University. Studimi në SHBA. EducationBro Magazine

Wake Forest University Details

  • vend : Shtetet e Bashkuara të Amerikës
  • qytet : Winston-Salem
  • akronim : MoFEA
  • i themeluar : 1834
  • studentët (përafërsisht.) : 7600
  • Mos harroni të diskutuar Wake Forest University
Regjistrohen në Universitetin Wake Forest

Përmbledhje


Wake Forest University është një institucion privat që u themelua në 1834.

tarifat e shkollimit në Universitetin Wake Forest janë $49,000 (Aprox.).

Wake Forest University është e vendosur në Winston-Salem, veri Carolina, vetëm disa orë me makinë nga ski në malet Blue Ridge apo të relaksuar në plazhet e South Carolina. Campus Recreation ofron sportive i brendshëm dhe udhëtime në natyrë të tilla si kayaking në lumin e Re, var-rrëshqitje dhe sky-diving. Demon Dhjakët, Ekipet atletike wake-së, janë anëtarë të Konferencës së NCAA Division I bregdetare të Atlantikut. Kur Wake Forest University luajtur rivale Duke në 1922 dhe fitoi, një gazetar lokal përshkruar lojtarët Wake si “Demon Dhjakët,” dhe kështu, nuskë ka lindur. Studentët duhet të jetojnë në kampus për gjashtë semestra në një konvikt. organizatat greke të luajë një rol të madh në Wake Forest, me një anëtarësim të përbërë nga pothuajse gjysma e trupit studentor.

Wake Forest është i përbërë nga gjashtë shkolla. Programet e tij pasuniversitare përfshijnë ato në Shkollën shumë renditet e Ligjit,Shkolla e Biznesit dhe Shkolla e Mjekësisë. Studentë janë regjistruar në asnjë Wake Forest College apo shkollën e biznesit. për 60 për qind e nxënësve të përfitojnë nga programet e studimit jashtë vendit zgjoheni të ofrohet në më shumë se 70 vende të botës. alumni të rëndësishme përfshijnë lojtar më të shkurtër NBA e të gjitha me kohë, Muggsy Bogues; legjendar lojtar golfi Arnold Palmer; dhe gazetar dhe talk show host Al Hunt.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


Wake Forest College

Wake Forest College kombinon intimitetin e një shkolle të vogël artet liberale me vitalitetin akademike e një universiteti të kërkimit. Ajo dallohet nga madhësia e saj të vogël dhe atmosferë kolegjiale; Fakulteti i shquar i mësuesve-dijetarëve; dhe respektimi i vlerave të bazuar arsimuar me rrënjë në qytetërues. Kolegji ofron Bachelor i artit dhe diplomë Bachelor i Shkencës në një gamë të gjerë të disiplinave.

Graduate School e Arteve dhe Shkencave

Graduate School e Arteve dhe Shkencave oferta 27 kombëtare dhe ndërkombëtare e njohur mjeshtrave dhe programet e doktoraturës në kampuset e Reynolda dhe Bowman Gray. Shkolla e diplomuar gjithashtu ofron një MD / PhD dhe MD / MS me Shkollën e Mjekësisë; një PhD / MBA me Graduate School e Menaxhimit të Babcock; MDiv / MA me Shkollën e Hyjnisë; dhe gradë në inxhinieri biomjekësore përmes Tech-Wake Forest Shkollën e Universitetit Virginia të Biomedical Engineering dhe Shkencave.

Shkolla e Biznesit

Shkolla e Biznesit përpiqet për të zhvilluar udhëheqësit pasionuar dhe etike të biznesit që të merrni rezultate me integritet dhe përmes sigurimit të mendimit lidership që çon përpara praktikën e menaxhimit të. Si rezultat, Shkolla Universiteti Wake Forest i Biznesit është renditur në mesin e biznesit shkollat ​​më të mira të vendit nga organizatat më të mëdha të rangut. Me një gamë të plotë të programeve të biznesit universitare dhe pasuniversitare, Shkolla e Biznesit ofron shumë opsione për të ndjekur shkallën e biznesit tuaj diplomuar. Ne ofrojmë me kohë të plotë dhe studimi me kohë të pjesshme në Winston-Salem (Kampusi kryesor) dhe studimit me kohë të pjesshme, duke përfshirë një program të shtunën, nëpër kampus tonë Charlotte.

Shkolla e Hyjnisë

Shkolla e Hyjnisë është një nga vetëm pesë shkollave ekumenike hyjni në një U.S. News dhe World Report universitet që është renditur vazhdimisht ndër krye 30 universitetet në kombin. Shkolla ofron një diplomë, Master of Divinity, por ka disa grada të përbashkëta me shkollat ​​dhe programet e universitetit në bioetikës tjera, këshilla, arsim, ligj, dhe qëndrueshmëria. Përveç kësaj, ajo ofron Master of Divinity dhe Master i Arteve të lidhura në gradë të Menaxhimit në partneritet me Shkollën e Biznesit. Në kuadër të programit Master i Divinity, studentët mund të përqendrohen në mirëqenien dhe udhëheqja fetare - me theks në ushqim dhe besim apo Besimit dhe shëndetin e publikut - Arsimi, ose Qëndrueshmëria. Të diplomuarit e Shkollës së shërbimit Divinity në pozicione të ndryshme drejtuese fetare dhe në fusha të tjera - të shohim se ku - dhe 86% e klasës së 2015 janë punësuar ose duke kërkuar arsimim shtesë brenda gjashtë muajve nga diplomimit.

Shkolla e Ligjit

Shkolla e Ligjit, renditet në vit në mesin e krye 50 Ligji shkolla në vend, ofron një atmosferë të veçantë të ngushtë familjare që kombinon kurse tradicionale ligjore me një grup të mundësive për mësimin eksperimental përmes klinikave dhe externships.

Shkolla e Mjekësisë

Shkolla e Mjekësisë është ndër krye 32 shkollat ​​në vend në financimin e kërkimit dhënë nga Institutet Kombëtare të Shëndetit. Shkolla mjekësor ofron mjekun të shkallës mjekësisë; një program asistent mjeku duke çuar në një mjeshtër të shkencës mjekësore; MD / MBA me Babcock diplomuar i Menaxhimit; dhe një numër i mjeshtrave dhe programet e doktoraturës në shkencat biomjekësore. Shkolla e Mjekësisë dhe N.C. Baptist Hospital përbëjnë Wake Forest University Baptist Medical Center.

histori


Wake Forest University u themelua pas Konventës Shtetëror Baptiste North Carolina blerë një 600-acre (2.4 km2) plantacion nga Dr. Calvin Jones në një zonë në veri të Raleigh(Wake County) quajtur “Pylli i prag.” Shkolla e re, projektuar për të mësuar dy ministrat baptiste dhe laikëve, u hap në shkurt 3, 1834, si Manualit të Wake Forest Institutit të Punës, quajtur për shkak se studentët dhe stafi janë të nevojshme për të shpenzuar gjysmën e çdo ditë të bërë punë krahu në plantacion. Dr. Samuel Prisni, një ministër Baptist, është zgjedhur si “kryesor,” presidenti më vonë, i institutit.

Në 1838, ajo u riemërua Wake Forest College, dhe sistemi manual i punës u braktis. Qyteti që u rrit deri rreth kolegj u quajt qytetin e Wake Forest. Në 1862, Gjatë Luftës Civile Amerikane, shkolla të mbyllura për shkak të humbjes së më të nxënësve dhe disa fakultet në shërbim në Shtetet Ushtrinë aleate. Kolegji ri-hapur në 1866 mbarësi gjatë katër dekadave të ardhshme nën udhëheqjen e kryetarëve Washington Manly Wingate, Thomas H. Pritchard, dhe Charles Taylor. Në 1894, Shkolla e Ligjit u krijua, e ndjekur nga Shkolla e Mjekësisë në 1902. Universiteti mbajtur seancën e tij të parë të verës në 1921. Lea Laboratori është ndërtuar në 1887-1888, dhe u rendit në Regjistrin Kombëtar i Places Historike në 1975.

Shifra Kolegji kryesore në fillim të shekullit 20 ishte Dr. William L. Poteat, një biolog i talentuar dhe laik i parë për t'u zgjedhur president në historinë e kolegjit. “Dr. shkop” vazhdueshme për të nxitur rritjen, punësuar shumë profesorë të shquar, dhe zgjeruar programin e shkencës. Ai gjithashtu nxiti trazira në mesin e Karolinës së Veriut baptistët me mbështetjen e tij të fortë të mësuar teorinë e evolucionit, por në fund fitoi mbështetjen formale nga Konventa Shtetëror Baptiste për liri akademike në Kolegjin.

Shkolla e Mjekësisë u zhvendos në Winston-Salem (pastaj qyteti i dytë më të madh të Karolinës së Veriut) në 1941 nën mbikëqyrjen e Dean Coy Cornelius Carpenter, i cili e drejtoi shkollën nëpërmjet kalimit nga një dy-vjeçar për një program katërvjeçar. Shkolla pastaj u bë theBowman Gray Shkolla e Mjekësisë. Një vit më pas, 1942, Wake Forest ka pranuar të parë studentët e saj femra universitare, pas Luftës IIdramatically Botërore varfëruar pishinë e nxënësve meshkuj.

Në 1946, si rezultat i dhuratave të mëdha nga Z. Smith Reynolds Foundation, i tërë kolegji rënë dakord për të lëvizur në Winston-Salem, një masë që u përfundua për fillimin e rënies 1956 term, nën udhëheqjen e Dr. Harold W. Tribble. Charles dhe Mary Babcock (vajza ofr. J. Reynolds) dhuruar në kolegj në lidhje me 350 akra (1.4 km2) e fusha dhe pyje në “Reynolda,” pasurive të tyre. nga 1952 te 1956, katërmbëdhjetë ndërtesat e reja janë ndërtuar në kampusin e ri. Këto ndërtesa janë ndërtuar në stilin gjeorgjian. Kampusi i vjetër në Wake Forest u shit për Konventën e Shtetit Baptiste për të vendosur Juglindore Baptist Theological Seminary.

në prill 27, 1962, Wake Bordi i Trustees pyllit votoi për të pranuar Edward Reynolds, i lindur në shtetin afrikan të Ganës, si zi universitare të parë me kohë të plotë në shkollë. Kjo bëri Wake Forest universiteti i parë i madh privat në jug të i ndan. Reynolds, një student transferimin nga Universiteti Shaw, më vonë u bë i diplomuar i parë i zi i universitetit në 1964, kur ai fitoi një diplomë bachelor në histori. Më vonë, ai vazhdoi për të fituar gradë master në Universitetin e Ohio dhe Yale Divinity School, dhe a Ph.D. në historinë afrikane në Universitetin e Londrës. Ai u bë profesor i historisë në Universitetin e Kalifornisë, San Diego dhe autor i disa librave të historisë.

Një program diplomike u përurua në 1961, dhe ne 1967 shkolla u bë plotësisht i akredituar Wake Forest University. Graduate School e Menaxhimit të Babcock, tani i njohur si Shkolla e Biznesit, është themeluar në vitin 1969. James R. Peshorja Fine Arts Centre u hap në 1979. Në 1986, Wake Forest fituar autonominë nga Konventa Shtetëror Baptiste të Karolinës së Veriut dhe të krijuar një marrëdhënie vëllazërore me të. Shtëpia Middleton dhe përreth saj 5 akra (2.0 ai ka) u deeded duke dhuratë për Wake Forest nga Philip Hanes dhe gruaja e tij Charlotte, në 1992. Donacioni është përfunduar në 2011.

Presidenti i trembëdhjetë i Wake Forest është Nathan O. kurdisje, ish-dekan në Universitetin e Notre Dame. Hatch u instalua zyrtarisht si president në tetor 20, 2005. Ai mori detyrën në korrik 1, 2005, pasuar Thomas K. Hearn, Jr., i cili kishte dalë në pension pas 22 vjet në detyrë.

në shtator 16, 2015, Wake Forest njoftoi planet për të ofruar klasa universitare në qendër të qytetit në lagjen Inovacionit në Winston-Salem. në mars 18, 2016, Wake Forest njoftoi programe në shkencat biomjekësore dhe inxhinieri në ri Wake Downtown kampus e saj, Hapja në janar 2017. Wake Downtown do të jetë në një ish-R.J. bimë Reynolds Tobacco Company, tjetër për kampusin e dytë të shkollës së mjekësisë e cila është vendosur të hapet në korrik 2016


A doni diskutuar Wake Forest University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Wake Forest University në hartën


Foto


Fotografitë: Wake Forest University zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Wake komente University Forest

Join për të diskutuar në Universitetin Wake Forest.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.